Vural Savaş hayatını kaybetti

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 85 yaşında hayatını kaybetti. Fotoğraf: AA 1997’den 2001 yılına kadar Yargıtay başsavcılığı görevini yapan Savaş, Refah Partisi olmak üzere Fazilet Partisi, HADEP gibi partilere..

Vural Savaş hayatını kaybetti
Son Güncelleme: Whatsapp

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, 85 yaşında hayatını kaybetti.

Fotoğraf: AA

1997’den 2001 yılına kadar Yargıtay başsavcılığı görevini yapan Savaş, Refah Partisi olmak üzere Fazilet Partisi, HADEP gibi partilere açtığı kapatma davalarıyla tanınıyordu.

Savaş, 2006’da verdiği demeçte “Ülkede irtica tehlikesinin daniskası var. Görevde olsaydım AKP’ye kapatma davası açardım” demişti.

Antalya’da 21 Ağustos 1938’te doğan Vural Savaş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1969’da mezun olduktan sonra Ankara’da hakim adayı olarak mesleğe başladı.

Yargıtay üyeliğine 1987’de seçilen Savaş, 17 Ocak 1997’de Yargıtay başsavcısı oldu. Savaş, 19 Ocak 2001’de kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Savaş, dört Ciltlik ‘Türk Ceza Kanununun Yorumu’, iki Ciltlik ‘Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun Yorumu’ adlı ortak eserlerinin yanı sıra ‘İrtica ve Şeriata Karşı Militan Demokrasi’nin de aralarında bulunduğu birçok kitap yazdı.

Savaş, Yargıtay başsavcısı iken 21 Mayıs 1997’de ‘Anayasa’nın laiklik ilkesine aykırı eylemlerin odağı haline geldiği‘ gerekçesiyle Refah Partisi’nin, ardından da Fazilet Partisi’nin kapatılması için dava açmıştı.

Kaynak : Diken.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.