Venedik’te Gondollar Karaya Oturdu – Gazedda

Azalan yağışlar sebebiyle dünyanın birçok yerinde kuraklık bekleniyor. Yayınlanan kuraklık haritalarında Kıbrıs’ın ciddi kuraklık yaşayacağı görülürken Türkiye’nin birçok bölgesinde şiddetli kuraklık yaşanacağı belirtiliyor. Türkiye’de Nilüfer Barajı tamamen kuruyarak doluluğu %0’a..

Venedik’te Gondollar Karaya Oturdu – Gazedda
Son Güncelleme: Whatsapp

Azalan yağışlar sebebiyle dünyanın birçok yerinde kuraklık bekleniyor.

Yayınlanan kuraklık haritalarında Kıbrıs’ın ciddi kuraklık yaşayacağı görülürken Türkiye’nin birçok bölgesinde şiddetli kuraklık yaşanacağı belirtiliyor.

Türkiye’de Nilüfer Barajı tamamen kuruyarak doluluğu %0’a indi. Doğancı Barajı ise %24 geriledi. İstanbul’da barajların doluluk oranı %35.23’e düştü.

Afrika kıtasında kuraklıktan en çok etkilenecek ülkelerin Etiyopya, Kenya ve Somali olacağı bildirildi. (FSNWG) Gıda Güvenliği ve Beslenme Çalışma Grubu yetkilileri Etiyopya, Kenya ve Somali’de şu anda 23 milyona yakın insanın yüksek düzeyde gıda güvensizliği altında yaşadığını tahmin ettiklerini bildirdiler. Susuzluktan 11 milyon çiftlik hayvanı yaşamını kaybetti. Ailelerin tekrardan hayvan sürüleri yaratması çok uzun yılları alabilir veya mümkün olmayabilir.

Fransa 32 günden beri yağmur görmedi.

Fransa, 21 Şubat günü de dahil olmak üzere 32 günden beri yağmur görmedi. Fransa’nın güneybatısındaki göletlerin su seviyeleri dörtte bir doluluğa düştü. Elma, erik, ceviz, fındık, domates, çilek üretimi yerel rezervuarlardan gelen suya bağlı. Meteo yetkilileri bölgede yaşanacak kuraklığın felaket olabileceğini belirtiyor.

Kopernik’de Fransa’nın yaşaması muhtemel kuraklığı doğruluyor.

AB’nin Kopernik isimli programına ait mevcut kuraklık haritasında, Orta ve Güneybatı Fransa, İspanya, Kuzey İtalya ve Güney Almanya, Kuzey Yunanistan, Türkiye ve Bulgaristan’ın bütün kesimlerinde yaşanan düşük toprak nemine ilişkin uyarılar yapıyor.

Avrupa ve Küresel Kuralık Gözlemevi Koordinatörü Anrea Toreti, yaşanacak kuraklığı olağandışı olarak tanımlarken, bugünlere geleceğimizi tahmin bile edemezdik, fakat daha yeni 2018’den beri günbegün artan kuraklığın üzerine 2023 de yaşanması muhtemel kuraklığın yaratacağı sonuçlar hepimiz için iyi olmayabilir diye belirtti.

Venedik’te Gondollar karaya oturdu.

2022 de yaşadığımız kuraklığı son 500 yılın belki de en kötüsü diye tanımlamıştık. İtalya’nın Po Nehri’nde, 2. Dünya Savaşı’nda batan bir mavna* yeniden su yüzüne çıkmıştı. Po Vadisi bölgesinde yetiştirilen pirinç, AB’de üretilen toplamın yarısından fazlasını oluşturuyordu.

CNR (İtalyan Bilimsel Araştırma Enstitüsü) ve Legambiente Çevre Grubu, Alpler normal aldığı kar yağışının ancak yarısını aldı. Venedik’te yağmur yağmamış olması, yaşanan yüksek basınç, dolunay ve deniz akıntılarının farklılaşmasıyla kanallardaki su seviyesi düşerek Gondolların zemine oturmasına sebep oldu.

Toparlanmamız için elli gün yağmura ihtiyaçları olduğunu açıkladı.  Arjantin ve Uruguay’da şiddetli kuraklığa neden olan yağış eksikliğinden sonra bu yılda yine La Nina* kışı yaşanıyor. La Nina’nın her zaman şiddetli kasırgalara yol açabildiğini, bu sebeple de La Nina sonrası dönüşümle El Nino ile birlikte şiddetli kasırgaların yaşandığı biliniyor. Ve son üç yıldır La Nina sona ermiyor. Arjantin Kar Araştırmaları, Buzulbilim ve Çevre Bilimleri Enstitüsü’nden araştırmacı Juan Rivera, aşırı sıcaklığın toprak ve bitkilerden nem kaybını artırarak kuraklığı daha da kötüleştirebileceğini söyledi.

(WFP) Dünya Gıda Programının açıkladığı veriye göre 2023’de 345,2 milyon insanın gıda güvensizliği yaşayacağını, bu rakamın 2020’deki sayının iki katından fazla olduğu ve şu an dünyadaki 900 binden fazla insanın tamamen kıtlıkla mücadele ettiğini anlıyoruz.

Mavna: Yakın kıyılara ya da limanın uzaklarında demirlemiş gemilere yük götürüp getiren, güvertesiz, büyük tekne.

La Nina Kışı: La Nina, Pasifik Okyanusu’nun ekvatoral bandındaki okyanus sıcaklıklarındaki değişikliklerin bir sonucu olarak birkaç yılda bir meydana gelen karmaşık bir hava durumu modelidir. La Nina, pasifik okyanusu üzerinde etkili olan bir hava akımına verilen ad olarak adlandırılabilir.

La Nina döneminde, Orta Pasifik Okyanusu’nun doğu ekvator kısmındaki deniz yüzeyi sıcaklığı normalden 3–5 °C (5,4–9 °F) daha düşük olacaktır. La Nina’nın ortaya çıkışı genellikle beş aydan uzun sürer. El Niño ve La Niña, dünyadaki hava değişikliklerinin göstergesi olabilir.

 

Kaynak : Gazeddakıbrıs

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.