Türkiye’deki depremlerle mücadelede çalışmayı sürdüreceğiz

DSÖ’de gerçekleşen haftalık basın toplantısında, küresel sağlık sorunları ile Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye ve Suriye’ye etkisi ele alındı. Toplantıda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kahramanmaraş merkezli depremler için “Zamanımızın..

Türkiye’deki depremlerle mücadelede çalışmayı sürdüreceğiz
Son Güncelleme: Whatsapp

DSÖ’de gerçekleşen haftalık basın toplantısında, küresel sağlık sorunları ile Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye ve Suriye’ye etkisi ele alındı.

Toplantıda, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Kahramanmaraş merkezli depremler için “Zamanımızın en büyük doğal afetlerinden” açıklamasını hatırlatarak, “Türkiye’de son depremlerin yıkıcı gücü dikkate alındığında, böylesine yıkıcı bir doğal afetle karşı karşıya kalan herhangi bir ülke için DSÖ’nün desteği ne anlama geliyor?” sorusunu Holden yanıtladı.

DSÖ olarak ilk önceliklerinin depremde ağır yaralananların hayatta kalmasını sağlamak olduğunu belirten Holden ancak tek odak noktalarının bu olmadığını söyledi.

Holden, “Türkiye’deki yerel otoriteler, ortaklarımız ve sağlık çalışanlarıyla birlikte çalışacağız.” dedi.

Depremlerle mücadelenin zor olmasına rağmen Türkiye’deki otoritelerin bu konuda büyük kabiliyetleri olduğunu işaret eden Holden, bu konuda Türk yetkililerin takdir edilmesi gerektiğini vurguladı.

Holden, hizmetlerin devam etmesi ve gelecekte sağlık sisteminin aksamaması için de Türk otoriteriyle çalışmayı sürdüreceklerini aktardı.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise burada yaptığı konuşmada, geçen hafta yıkıcı depremlerin etkilediği Suriye’yi ziyaret ettiğini ve burada depremden etkilenenlerin tarif edemez acılar yaşadığını ifade etti.

Bölgede görev yapan DSÖ personelleri ile bir araya geldiğini ve yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi aldığını söyleyen Ghebreyesus, DSÖ olarak bölgede ihtiyacı olanlara sağlık desteği vermeye devam ettiklerini bildirdi.

“43 MİLYON DOLAR DESTEK ÇAĞRISI BAŞLATTIK”

Ghebreyesus, “Cumartesi günü, her iki ülkede de (Suriye ve Türkiye) depremle mücadelede yürütülen çalışmalar için 43 milyon dolar değerinde destek çağrısı başlattık. Bu miktar günden güne artıyor, DSÖ’nün bu acil durum için mali ihtiyacının hafta sonuna kadar ikiye katlanmasını bekliyoruz. Bağışçıları cömert olmaya davet ediyoruz.” dedi.

Kovid-19 ile ilgili duruma da değinen Ghebreyesus, geçen ay özellikle Çin’den bildirilen Covid-19 kaynaklı ölümlerin ardından hastaneye yatış ve ölümlerde azalma kaydedildiğini dile getirdi.

Ghebreyesus, DSÖ’ye geçen hafta Covid-19 kaynaklı 10 bin vefatın bildirildiğini açıklarken bunun geçen ay yaşanan artıştan önceki rakamlara yakın olduğuna dikkati çekti.

DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, “Daha önce de söylediğim ve yine söyleyeceğim; önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık için haftada 10 bin ölüm çok fazla.” diye konuştu.

Kaynak : Cumhuriyet

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.