Türkiye, Avrupa Birliği’ne iltica başvurusunda Suriye ve Afganistan’ın ardından 3. sırada

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine iltica talebi geçen yıl, 2015 yılındaki göç krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 1 milyona ulaştı. Türkiye, 55 bini bulan başvuruyla Suriye ve Afganistan’ın ardından..

Türkiye, Avrupa Birliği’ne iltica başvurusunda Suriye ve Afganistan’ın ardından 3. sırada
Son Güncelleme: Whatsapp

Avrupa Birliği (AB) ülkelerine iltica talebi geçen yıl, 2015 yılındaki göç krizinden bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 1 milyona ulaştı. Türkiye, 55 bini bulan başvuruyla Suriye ve Afganistan’ın ardından 3. sırada yer aldı.

AB Sığınma Ajansı, üye ülkelerle birlikte Norveç ve İsveç’e 2022’de 966 bin iltica talebi yapıldığını ve bunun da bir önceki yıla oranla yüzde 50 artışa renk geldiğini bildirdi.

Bu rakama AB ülkeleri tarafından Rusya’nın işgalinin ardından kendilerine geçici korunma hakkı tanınan 4 milyon Ukraynalı sığınmacı dahil değil.

AB Sığınma Ajansı, Covid-19 salgını sırasında getirilen yolculuk kısıtlamalarının kaldırılmasını, dünyanın farklı bölgelerindeki çatışmaların ve gıda güvensizliğinin artmasını son artışa gerekçe olarak gösterdi.

Sığınmacı başvurusu yapanların önemli bir kısmını AB ülkelerine turist vizesiyle hava yoluyla geldiği belirtilirken, yasa dışı gelenlerin önemli bir kısmının ise deniz yoluyla Akdeniz’den ve Balkan ülkelerinden kara yoluyla birlik ülkelerine gelenlerin oluşturduğu bildirildi.

Yaklaşık 130 binin üzerindeki iltica talebiyle Suriyeliler, sığınma başvurularında ilk sırada yer alırken 129 bin ile Afgan vatandaşları ikinci sırada yer alıyor.

Türkiye ise 55 bin başvuruyla 3. sırada yer alıyor. Venezüella 51 bin ile 4. sırada, Kolombiya vatandaşları ise 43 binle 5. sırada geliyor.

AB Sığınma Ajansı, “artan enflasyon ve demokratik alanda gerilemenin Türkiye’den gelen başvurularda etkili olduğu” saptamasında bulundu.

AB Sığınma Ajansı, hangi AB ülkesinin ne kadar mülteci başvurusu kabul ettiğini konusunda bilgi paylaşmadı.

Bununla birlikte, Associated Press’in ulaştığı kurum içi bir rapora göre, bu sıralamada Almanya, Fransa, İspanya, Avusturya ve İtalya ilk beş sıra içinde yer alıyor.

AB’ye 2021’de 600 binden fazla sığınma başvurusu gelirken bunlar içinde yüzde 40’na mülteci statüsü tanınmıştı.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.