Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, yıllık bazda yüzde 142 arttı

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), yıllık yüzde 142,84, aylık yüzde 11,08 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünleri üretici fiyat endeksi verilerini yayımladı. Tarım-ÜFE’de, ocak ayında bir önceki aya..

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi, yıllık bazda yüzde 142 arttı
Son Güncelleme: Whatsapp

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi (Tarım-ÜFE), yıllık yüzde 142,84, aylık yüzde 11,08 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tarım ürünleri üretici fiyat endeksi verilerini yayımladı. Tarım-ÜFE’de, ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 11,08, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 142,84 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 139,25 artış gerçekleşti.

Sektörlerde bir önceki aya göre, ormancılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 1,27 artış, balık ve diğer balıkçılık ürünlerinde yüzde 2,73 artış ve tarım ve avcılık ürünleri ve ilgili hizmetlerde yüzde 11,50 artış gerçekleşti. Ana gruplarda bir önceki aya göre tek yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 8,84 artış, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde yüzde 10,39 artış ve çok yıllık bitkisel ürünlerde yüzde 17,76 artış gerçekleşti.

Yıllık Tarım-ÜFE’ye göre altı alt grup daha düşük, beş alt grup daha yüksek değişim gösterdi

Yıllık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 59,47 ile lifli bitkiler ve yüzde 94,65 ile koyun ve keçi, canlı; bunların işlenmemiş süt ve yapağıları oldu. Buna karşılık, yıllık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise sırasıyla, yüzde 266,98 ile turunçgiller ve yüzde 183,09 ile çeltik oldu.

Aylık Tarım-ÜFE’ye göre dokuz alt grup daha düşük, iki alt grup daha yüksek değişim gösterdi.

Aylık artışın düşük olduğu alt gruplar sırasıyla, yüzde 1,80 ile çeltik ve yüzde 2,04 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu. Buna karşılık, aylık artışın yüksek olduğu alt gruplar ise yüzde 18,51 ile sebze ve kavun-karpuz, kök ve yumrular ve yüzde 14,08 ile canlı kümes hayvanları ve yumurtalar oldu.

 

Kaynak : T24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.