Sosyal hizmetler, elçilik aracılığıyla TC’ye devrediliyor – Gazedda

Kıbrıs’ın kuzeyinde yurttaşlar can derdinde iken, hükümet kaşla göz arası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genelinde sosyal hizmetlerin, elçilik aracılığıyla Türkiye’ye devredilmesi için protokol imzaladı. Konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan..

Sosyal hizmetler, elçilik aracılığıyla TC’ye devrediliyor – Gazedda
Son Güncelleme: Whatsapp

Kıbrıs’ın kuzeyinde yurttaşlar can derdinde iken, hükümet kaşla göz arası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı genelinde sosyal hizmetlerin, elçilik aracılığıyla Türkiye’ye devredilmesi için protokol imzaladı.

Konuyla ilgili Resmi Gazete’de yayımlanan kararda, protokolün, TC Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Büyükelçilik tarafından yürütülen sosyal yardım ve sosyal hizmet sunumuna katkı sağlamayı teminen bilişim alt yapısının güçlendirilmesi ve ilgili hizmet binalarının yapılması olarak ifade edildi.

Bilişim alanında teknik destek sağlanacak

Daha önce pek çok e-devlet ve gözetim sistemleri gibi pek çok alanda tüm yetkiyi Türkiye’ye devreden Kıbrıs’ın kuzeyindeki hükümet, sosyal hizmet alanındaki bilişim hizmetlerini de Türkiye’ye devretmeye hazırlanıyor.

Kıbrıs’ın kuzeyinde sunulan sosyal yardım ve sosyal hizmetlerin geliştirilmesi amacıyla TC Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı tarafından Çalışma Bakanlığı’na bilişim alanında teknik destek sağlanacağı ifade edilirken, Aile Destek Merkezi, sosyal yardım merkezi ile Sosyal Hizmet Merkezi hizmet modellerinin hayata geçirilebilmesi adına yapılması planlanan hizmet binalarının yapımına uygun arsanın ise Çalışma Bakanlığı tarafından temin edileceği ifade edildi.

Taçoy: Daha verimli hizmet sunacağız

Protokolün imzalandığı gün basına açıklamalarda bulunan Çalışma Bakanı Hasan Taçoy, iş birliği ve dayanışmanın önemini çok iyi bildiklerini ve önemli bir iş birliği protokolüne imza attıklarını ifade ederek, iki ülke arasındaki bilişim altyapısının ve hizmet binalarının geliştirileceğini, böylece halka sosyal hizmet alanında çok daha verimli bir hizmet sunacaklarına inanç belirtmişti.

Yanık: Türkiye’de başarıyla yürütülen projelerin Kıbrıs’ta da uygulanması için ilk adım

Türkiye Cumhuriyeti Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Türkiye’de başarıyla yürütülen projelerin Kıbrıs’ın kuzeyinde de uygulanmasının ilk adımını imzaladıkları protokolle attıklarını ve hizmet binalarının hızlı bir şekilde hayata geçirileceğini ifade ederek, ayrıca programlarının BM ve uluslararası alanda da örnek kabul edilen programlar olduğunu söyledi, Kıbrıs’ın kuzeyi ile her alanda iş birliği ve dayanışmanın süreceğini kaydetti.

İmzalanan protokolün tamamına ulaşmak için tıklayınız.

Kaynak : Gazeddakıbrıs

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.