Sıfır araçta yüzde 111’lik artış! ‘Tebligatlar gönderilmeye başlandı’

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre Ocak ayında 160 bin 162 araç trafiğe çıktı. Peki bu büyük artışın sebebi ne? İstanbul Motorlu Araç..

Sıfır araçta yüzde 111’lik artış! ‘Tebligatlar gönderilmeye başlandı’
Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ilişkin motorlu kara taşıtları istatistiklerini açıkladı. Buna göre Ocak ayında 160 bin 162 araç trafiğe çıktı. Peki bu büyük artışın sebebi ne? İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel merak edilen soruları cevapladı.

Ertemel milliyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Araç fiyatlarının hızla yükselmesi ve vatandaşlarımızın otomobili ihtiyaçtan çok yatırım aracı olarak görmesi sebebiyle otomobile talep birkaç yıldır yüksek seyrediyor.

‘SIFIR VE İKİNCİ ELE TALEP ÇOK YÜKSEK’

2023 yılı içerisinde fiyatların tekrar yükseleceği düşüncesi ile hem sıfır hem ikinci el otomobile talep çok yüksek olduğundan, TÜİK verilerine göre bu yıl ocak ayında trafiğe kaydı yapılan araç sayısı geçtiğimiz aralık ayına göre oldukça yüksek olduğunu görmekteyiz.

Sıfır otomobildeki tedarik problemleri hala devam ediyor. Dolayısı ile sıfır otomobilde arz oldukça limitli. Gelen sıfır km araç sayısının yeni tescil sayısına etkisi, yıl içinde sıfır araç tedarikinden paralel olarak etkilenecektir.

Japonya enflasyonunda yeni rekor

Japonya enflasyonunda yeni rekor

DENETİMLERİN PİYASAYA YANSIMASI OLDU MU?

Bakanlığımızın nezdinde sahada bazı denetimlerin yapılmaya başlandığını, çeşitli sıfır otomobil bayilerine ve sıfır otomobil alan vatandaşlarımıza inceleme kapsamında tebligat gönderildiğini ve incelemenin sürdüğünü öğrendik.

‘BAKANLIĞIN İNCELEMESİ MUTLAKA ETKİ EDECEKTİR’

Henüz inceleme neticelenmediğinden şu an için piyasaya herhangi bir yansıması olduğundan söz edemeyiz. Ancak inceleme sonunda rahatsızlık duyulan bu önemli problemlere mutlaka etki edeceği kanaatindeyiz.

ŞU AN SIFIR VE İKİNCİ EL DE FİYATLAR NE DURUMDA?

Aralık ve ocak aylarında yüksek talebin de etkisiyle araç fiyatları hızla yükselmişti. Şubat ayı itibarıyla bu yükseliş hızı bir nebze azalmış durumda. Mevcut koşullar göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki dönemlerde de fiyatların yükseleceğini düşünmekteyiz.”

Kaynak : CNN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.