Seçimler öncesinde depremzedelere adres bildirimi kolaylığı – DW – 08.03.2023

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde ikamet eden ve deprem sonrasında başka illere yerleşmek zorunda kalan kişilerin adres değişikliği ve ikamet aldırma..

Seçimler öncesinde depremzedelere adres bildirimi kolaylığı – DW – 08.03.2023
Son Güncelleme: Whatsapp

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde ikamet eden ve deprem sonrasında başka illere yerleşmek zorunda kalan kişilerin adres değişikliği ve ikamet aldırma işlemlerini kolaylaştıracak bir adım attı.

Müdürlük’ten yapılan açıklamada, başka illere taşınan depremzedelerin, adres değişikliğini nüfus müdürlüklerinin yanı sıra e-Devlet ve nüfusmatikler üzerinden de yapabileceği duyuruldu.

Açıklamada, “Afetzede vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin azaltılması ve kamu hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması için 6 Şubat öncesinde yerleşim yeri adresi depremden etkilenen illerde bulunan vatandaşlarımızın diğer illere yerleşim yeri adres değişikliği işlemlerini nüfus müdürlüklerimizin yanı sıra e-Devlet ve Nüfusmatiklerimiz üzerinden yapabilmelerine imkan sağlanmıştır. Ayrıca Adres Kayıt Sistemi Uygulama Yönergesinin 7’nci maddesinin 4’üncü fıkrasına istinaden doğal afet sonucu yerleşim yerlerinin kullanılamayacak hale gelmesinden dolayı afetzede vatandaşlarımız, yerleşmeleri için gösterilen ‘karavan, çadır, prefabrik evler, yurt, huzurevi gibi yerler’e nüfus müdürlüklerimiz, e-Devlet ve Nüfusmatiklerimiz üzerinden yerleşim yeri adres beyanı yapabilecektir” bilgisi paylaşıldı.

DW/BK,HT

 

Kaynak : DW

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.