Reuters: Erdoğan, Türkiye’de seçimlerin haziran ayında yapılmasını istiyor

Reuters, hükümete yakın kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri haziran ayında yapma niyetinde olduğunu bildirdi. İktidara yakın üç kaynağın görüşlerine atıfta bulunulan haberde hükümetin seçimleri erteleme niyetinden..

Reuters: Erdoğan, Türkiye’de seçimlerin haziran ayında yapılmasını istiyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Reuters, hükümete yakın kaynaklara dayandırarak verdiği haberinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimleri haziran ayında yapma niyetinde olduğunu bildirdi.

İktidara yakın üç kaynağın görüşlerine atıfta bulunulan haberde hükümetin seçimleri erteleme niyetinden vazgeçtiği bildirildi.

İsmini açıklanmasını istemeyen bir hükümet yetkilisi Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin bu konuda bir görüşme yapacağını belirterek, “Seçimin 18 Haziran’da yapılması konusunda anlaşmaya varılması kuvvetle muhtemel.” dedi.

İktidarın seçimlerden kaçındığı algısının, muhalefetin teklife olumsuz yanıt vermesinin ve anayasaya ilişkin yasal sorunların erteleme fikrinden vazgeçilmesinde etkili olduğunu ifade eden aynı hükümet yetkilisi, Erdoğan’ın daha önce planlandığı gibi mayısta seçim yapılmasının ise seçim görevlilerinin yaklaşık 13 milyon kişinin yaşadığı deprem bölgesinden etkilenenlerin oy kullanması için lojistik düzenlemeler yapması ve hazırlık yapması için çok az zaman bırakacağı görüşünü dile getirdi.

Reuters’in konuştuğu başka bir iktidar partisi sorumlusu, iktidar çevrelerinde seçimlerin 18 Haziran’da yapılması fikrinin giderek ağırlık kazandığını teyit etti.

AKP yetkilisi, “Erdoğan ve Bahçeli konuyu tartışıp nihai kararı verecekler ama şu an 14 Mayıs erken gibi görünüyor ve iki lider de 18 Haziran’a tamam diyecek.” dedi.

Başka bir yetkili de seçimleri erteleme fikrinden vazgeçildiğini belirterek, “Bir gecikme olacaksa, bunu da bir anlamı olabilmesi için bir yıllık bir gecikme gerekir. Halk bundan hiç hoşlanmaz. Kısmen bu nedenle, 18 Haziran şu anda gerçek tarih olarak görülüyor.” ifadesini kullandı.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.