Putin, Rusya’nın ABD’yle imzaladığı Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nı askıya aldı

Kaynak, Reuters Fotoğraf altı yazısı, Putin ülkesinin Ukrayna’dan gelen bir Nazi tehlikesi ile karşı karşıya olduğu tezini yineledi 21 Şubat 2023, 14:17 +03 Güncelleme 18 dakika önce Rusya Devlet Başkanı..

Putin, Rusya’nın ABD’yle imzaladığı Stratejik Saldırı Silahlarının Azaltılması Anlaşması’nı askıya aldı
Son Güncelleme: Whatsapp

Kaynak, Reuters

Fotoğraf altı yazısı,

Putin ülkesinin Ukrayna’dan gelen bir Nazi tehlikesi ile karşı karşıya olduğu tezini yineledi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile savaşı başlatmasının birinci yılı (24 Şubat) öncesi yaptığı Ulusa Sesleniş konuşmasında Batı’yı, bu savaşı kışkırtmak ve tırmandırmakla suçladı. ABD ile müttefiklerinin “sınırsız güç” peşinde olduklarını söyleyen Putin konuşmasının sonunda, ABD ile aralarındaki ikili silahsızlanma anlaşmasını askıya aldığını açıkladı.

Rusya ile ABD arasında 2010 yılında imzalanan ve 2021’de beş yıl için yeniden uzatılan Yeni START anlaşması iki ülkenin uzun menzilli nükleer savaş başlıklarının sayısını 1550 ile sınırlıyordu. Bu iki ülke arasında daha önce yapılmış olan START anlaşmasındakinden daha düşük bir silahlanma düzeyiydi.

Bir saatten fazla süren konuşmasının sonlarına doğru “Bugün Rusya’nın stratejik silahların azaltılması anlaşmasını askıya aldığını açıklamak zorundayım” diyen Putin ayrıca ABD nükleer deneme yaparsa Rusya’nın da nükleer silahlarını denemesi gerektiğini söyledi.

Putin’in açıklamalarından kısa süre sonra, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’den Rusya’ya, START anlaşmasını askıya alma kararını gözden geçirmesi çağrısı geldi.

Kaynak : BBC Türkce

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.