Londra’da protesto: Rus büyükelçiliğinin önü Ukrayna bayrağının renklerine boyandı

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir grup aktivist, Moskova’nın işgalinin birinci yıl dönümü öncesinde, Rus Büyükelçiliği’nin önünden geçen yola yüzlerce litre boya ile devasa bir Ukrayna bayrağı oluşturdu. “Led By Donkeys” adlı..

Londra’da protesto: Rus büyükelçiliğinin önü Ukrayna bayrağının renklerine boyandı
Son Güncelleme: Whatsapp

İngiltere’nin başkenti Londra’da bir grup aktivist, Moskova’nın işgalinin birinci yıl dönümü öncesinde, Rus Büyükelçiliği’nin önünden geçen yola yüzlerce litre boya ile devasa bir Ukrayna bayrağı oluşturdu.

“Led By Donkeys” adlı grubun üyeleri, trafiği durdurarak el arabasıyla taşıdıkları 300 litreden fazla sarı ve mavi renkli boyayı yola döktü ve fırçalar kullanarak 500 metrekarelik bayrak yarattı.

“Ukrayna bağımsız bir devlet ve kendi kaderini tayin etme hakkına sahip bir halktır.” şeklinde açıklama yapan grup, Rus büyükelçiliğinin önündeki Ukrayna bayrağının bulunmasının Rusya lideri Putin’e bu gerçeği hatırlatacağını ifade etti.

Eylemciler boyama işlemi bittikten sonra yolu trafiğe açtı. Boya, yoldan geçen araçların tekerleklerine yapışarak çevreye yayıldı. Grup eylem sırasında yol sanatı için tasarlanan bir boya kullandıklarını ve bu nedenle boyanın toksik olmayan, solvent içermeyen, hızlı kuruyan, yenilebilir ve yıkanabilir olduğunu belirtti.

Eylem ihbarının ardından Londra Polis Teşkilatı olay yerine giderek üçü erkek biri kadın dört aktivisti kriminal hasar ve yoldan geçişi engelleme şüphesiyle gözaltına aldı.

Eylemin bitiminde belediye çalışanları sula yolu yıkayarak boyayı temizledi.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.