Limasol’da yaşanan homofobik saldırı kınandı – Gazedda

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Nikos Hristodulidis, çarşamba akşamı Limasol’da bulunan Teknoloji Üniversitesi’nde bir öğrenci birliği ve ACCEPT-LGBTI Kıbrıs tarafından düzenlenen etkinlikte, yüzleri kapalı homofobik bir grubun etkinliğe katılanlara saldırmasını ve..

Limasol’da yaşanan homofobik saldırı kınandı – Gazedda
Son Güncelleme: Whatsapp

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı seçilen Nikos Hristodulidis, çarşamba akşamı Limasol’da bulunan Teknoloji Üniversitesi’nde bir öğrenci birliği ve ACCEPT-LGBTI Kıbrıs tarafından düzenlenen etkinlikte, yüzleri kapalı homofobik bir grubun etkinliğe katılanlara saldırmasını ve bir öğrencinin yaralanmasına yol açılmasını kınadı.

Hristodulidis yaptığı açıklamada, saldırının kabul edilemez bir girişim olduğunu belirtti.

Nikos Hristodulidis açıklamasında, böyle bir şiddetin kabul edilmez olduğunu, kınanması gerektiğini, polisin olayı soruşturmaya başladığını ve soruşturma sonucunun kısa sürede alınmasının beklendiğini bildirdi.

Hristodulidis açıklamasında şöyle dedi:

“İnsan haklarına, çeşitliliğe ve tüm vatandaşların eksiksiz itibarına saygı gösterilmesi demokratik bir devlette tartışılmazdır.”

Teknoloji Üniversitesi rektörü Panayiotis Zaphiris de Kıbrıs Haber Ajansına (KHA) yaptığı açıklamada, bu saldırının bir üniversitede fikir ve görüşlerin serbest ifade edilmesine yönelik ‘terörist bir saldırı” olduğuna dikkat çekti.

Öğrenci toplumu üyelerinin saldırıya katılıp katılmadığı sorusunu yanıtlayan Rektör Zaphiris, böyle bir bulgunun olmadığını, olması halinde cezalandırılacağını, yaptıkları girişimlerle üniversitenin çeşitliliğe ve farklı görüşlere hoşgörülü bir toplum olduğunu kaydetti.

Saldırı, öğrenci birliği FETEPAK ve ACCEPT-LGBTI Kıbrıs’ın öğrencilerle LGBTI bireylerini ilgilendiren konularda düzenlediği gayriresmî bir toplantı sırasında yüzleri kapalı sekiz on kişinin toplantı salonuna girerek onur kırıcı sloganlar atarak katılımcıların üzerine yangın söndürücü püskürtmesiyle gerçekleşti.

Polis ise etkinlikte bulunan öğrencilerin “ani tepkisinden kaynaklanan küçük çapta bir olay ve gerginlik yaşandığını”, 21 yaşında bir öğrencinin hafif yaralandığını bildirdi.

Kaynak : Gazeddakıbrıs

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.