İtalya’da 3 milyondan fazla insan kuraklıktan etkilenecek

* Fotoğraflar ve Kaynak: Anadolu Ajansı. İtalya’daki su kaynaklarından sorumlu konsorsiyum A.N.B.I.’ın Başkanı Francesco Vincenzi, dün (23 Şubat) yaptığı yazılı açıklamada, elde ettikleri bilimsel veriler doğrultusunda gelecek aylarda en az..

İtalya’da 3 milyondan fazla insan kuraklıktan etkilenecek
Son Güncelleme: Whatsapp

* Fotoğraflar ve Kaynak: Anadolu Ajansı.

İtalya’daki su kaynaklarından sorumlu konsorsiyum A.N.B.I.’ın Başkanı Francesco Vincenzi, dün (23 Şubat) yaptığı yazılı açıklamada, elde ettikleri bilimsel veriler doğrultusunda gelecek aylarda en az 3,5 milyon insanın musluk suyu erişiminin kesintiye uğrayabileceğini belirtti.

Vincenzi, ülkenin en büyük akarsuyu ve önemli bir su kaynağı Po Nehri’ndeki su seviyesinin rekor düzeyde düşüklüğe eriştiğini aktardı.

A.N.B.I.’ın atıfta bulunduğu verinin, Ulusal Araştırma Konseyi’nin (CNR) İtalya nüfusunun yüzde 6 ile 15’inin şiddetli veya aşırı kuraklığa maruz kalan bölgelerde yaşadığı bilgisiyle elde edildiği basına yansıdı.

Son 70 yılın en şiddetli kuraklığı

Ülkenin önemli çevre kuruluşu Legambiente de 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ülkedeki kuraklık sıkıntısının alarm verici boyutlara ulaştığını bildirmişti.

İtalya’nın kuzey ve orta kesimindeki göl ve nehirlerdeki su seviyelerinin endişe verici düzeyde olduğu, İtalya Alpleri’ndeki kar oranının son 10 yılın ortalamasına kıyasla yüzde 53 daha az olduğu belirtilmişti.

Doğrudan kuraklığa bağlı olmasa da yağışların azalması ve denizin çekilmesi gibi sebeplerden kanallarıyla ünlü Venedik kentindeki bazı kanallarda su seviyesinin yer yer 50-60 santimetre kadar azaldığı ve gondolların yüzdürülemediği duyurulmuştu.

İtalya’da geçen yaz “son 70 yılın en şiddetli kuraklığı” yaşanmış ve kuraklık nedeniyle tarım sektöründe en az 6 milyar euroluk zarar meydana gelmişti.

(TY)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.