İngiltere’de enflasyon yüzde 10,1’e geriledi

İngiltere’de enflasyon (TÜFE), ocak ayında yüzde 10,1’e geriledi. Beklenti, TÜFE’nin yüzde 10,3 gelmesi yönündeydi. Aralık ayı enflasyonu yüzde 10,5 olmuştu. İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamaya göre ülkede tüketici..

İngiltere’de enflasyon yüzde 10,1’e geriledi
Son Güncelleme: Whatsapp

İngiltere’de enflasyon (TÜFE), ocak ayında yüzde 10,1’e geriledi. Beklenti, TÜFE’nin yüzde 10,3 gelmesi yönündeydi.

Aralık ayı enflasyonu yüzde 10,5 olmuştu.

İngiliz Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamaya göre ülkede tüketici fiyatları, bir önceki aya göre yüzde 0,6 geriledi. Aralık ayında aylık enflasyon, yüzde 0,4 olmuştu.

Aralık ayında yüzde 6,3 olan çekirdek enflasyon ise yüzde 5,8’e geriledi. Beklenti, çekirdek enflasyonun yüzde 6,2 olması yönündeydi.

Çekirdek TÜFE aylık bazda ise yüzde 0,9 geriledi. Aralık ayında yüzde 0,5 olan çekirdek tüketici enflasyonunun, ocakta yüzde 0,5 gerilemesi bekleniyordu. 

Geçen yılın ekim ayında yüzde 11,1 ile son 41 yılın en yüksek seviyesine ulaşan yıllık enflasyon, kasım, aralık ve bu yılın ocak ayında düşüş eğiliminde hareket etti.

Ülkenin Maliye Bakanı Jeremy Hunt, enflasyondaki düşüşün mutluluk verici olduğunu ama enflasyonla mücadelenin bitmekten çok uzak olduğunu belirtti. Hunt, enflasyonun aileler ve iş dünyası için bir sorun olmasının yanı sıra büyümeyi baskıladığını vurguladı.

Beklenenden iyi gelen ocak ayı verisine rağmen İngiltere’nin enflasyonu diğer gelişmiş ülkelerin üzerinde olmaya devam ediyor.

 

Kaynak : T24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.