IEA Başkanı Birol: Rusya enerji kartını oynadı ve kazanamadı

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından büyüyen “enerji krizi”yle ilgili, “Rusya, enerji kartını oynadı ve kazanamadı” değerlendirmesini yaptı. Birol, Rusya’nın “kazanamamasının” Avrupa için zafer anlamına gelmediğine..

IEA Başkanı Birol: Rusya enerji kartını oynadı ve kazanamadı
Son Güncelleme: Whatsapp

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından büyüyen “enerji krizi”yle ilgili, “Rusya, enerji kartını oynadı ve kazanamadı” değerlendirmesini yaptı.

Birol, Rusya’nın “kazanamamasının” Avrupa için zafer anlamına gelmediğine değinerek, “Avrupa’nın enerji savaşını kazandığını söylemek çok iddialı olur. Bence Avrupa iyi bir iş çıkardı. Stratejileri çok başarılı oldu. Ancak gelecek kış için fazla güvenilir olmak riskli ve şimdiden 2023 için çalışmalara başlanmalı” dedi.

“Kalıcı çözümler değiller”

FT’nin aktardığı habere göre Birol, yapılacak çok iş olduğunu belirterek, “Temiz enerji konusunda bazı başarılarımız ve Rusya’nın gelirlerinin azaltılması iyi ancak kalıcı çözümler değiller. Ilıman geçen havaların yardımını aldık. Biraz zaman kazandık ki, bu çok önemliydi, ama yapılacak çok iş var” ifadelerini kullandı.

Avrupa ekonomisinin iyi durumda olduğunu ve büyük bir resesyon geçirmediğini belirten Birol, “Ancak fiyatlar ABD’ye göre hâlâ 7 kat, Çin’e göre 3 kat daha yüksek. Enerji güvenliğinde kalıcı çözüm temiz enerjide” diye konuştu.

Kaynak : T24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.