“Hükümet, yaşanan üzüntüyü fırsata çevirmeye çalışıyor” – Gazedda

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Genel Başkanı Güven Bengihan, Kıbrıs Postası’nda Canan Onurer’in sunduğu “Canan Onurer ile Sabahın Haberleri” programına telefonla bağlantı gerçekleştirerek, devletin maaşlardan yapacağı “deprem kesintisi” hakkında görüşlerini..

“Hükümet, yaşanan üzüntüyü fırsata çevirmeye çalışıyor” – Gazedda
Son Güncelleme: Whatsapp

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Genel Başkanı Güven Bengihan, Kıbrıs Postası’nda Canan Onurer’in sunduğu “Canan Onurer ile Sabahın Haberleri” programına telefonla bağlantı gerçekleştirerek, devletin maaşlardan yapacağı “deprem kesintisi” hakkında görüşlerini bildirdi.

Bengihan açıklamasında “bu ülkede yaşayan herkesin depremzedelere katkı sağladığını biliyoruz. Herkes, kendi gücüne göre gönüllülük esasına dayalı olarak gereken katkıyı yapıyor ve yapmaya da devam edecektir” dedi.

Örgüt olarak yardım ve dayanışmanın gönüllülükle olabileceğini düşündüklerini ifade eden Bengihan, hükümetin böylesine önemli günlerden geçerken, Yasa Gücünde Kararname ile meclise gitmeden karar çıkarması doğru olmadığını söyledi.

“Devlet, kendi yükümlülüğünü herkesten çıkarmaya çalışmaktadır”

Bengihan sözlerine şöyle devam etti:

“Anayasa, 75. maddede vergi ile ilgili düzenlemelerin yasa ile düzenlenmesi gerektiğini ifade etmektedir. Bu hükümet, yasa gücünde kararname çıkartarak, bu konuda bir karar üretmiştir. Gerekçe olarak da dünya genelinde yaşanan Covid ve sosyal ve ekonomik etkilerin devam etmesi, Rusya Ukrayna savaşının dünya ekonomisi üzerindeki etkileri, ülke ekonomisinin etkilenmesi, döviz kurlarını artışı ve 6 Şubat’ta meydana gelen deprem nedeniyle ortaya çıkan kayıpların giderilmesi, depremden zarar gören kişilerin tazmini veya rehabilitesinin veya her türlü ihtiyacının karşılanması ilerleyen süreçte ortaya çıkabilecek doğal afet ve depremle mücadele kapsamında, eğitim, sağlık, sivil savunma ve itfaiye alanındaki ihtiyaçların sağlanması amacıyla hazırlanmıştır.

Yani sadece depremzedelere kaynak maksadıyla çıkarılmamıştır. İlerleyen süreçle de ilgili devletin kendi yükümlülüklerini bu ülkede yaşayan herkesten çıkarmaya çalışmaktadırlar. Bu sürenin bir yıllık devam etmesi düzenlenmektedir. Sadece muafiyet olarak, sosyal yardım, engelli maaş ve cemile yardımları ile ikramiyelerle, kıdem tazminatları bunun dışında bırakılmıştır. Bütün brüt maaşlar üzerinden kesinti yapılacaktır.

“İnsani duygular suistimal edilmeye çalışılıyor”

Geleceğe yönelik olası bir duruma yönelik katkı yaratmak için bir yıllık bir gelir çalışması yapıyorsunuz. Bunu yasa gücünde kararname ile yapmaya çalışıyorsunuz. Her kesimi ilgilendiren bir konuda, aceleye getirerek emeklisinden asgari ücretliye kadar herkesten kesinti yapılması büyük bir yanlıştır. İnsani duygular suistimal edilmeye çalışılıyor.

“Hükümet, yaşanan üzüntüyü fırsata çevirmeye çalışıyor”

Yardım yapılması konusunda bu ülkede kimsenin itirazı yoktur. İnsanlarımız yardım yapmıştır, yapmaya devam edecektir. Birilerinin bunu fırsata çevirme gayesi içinde olması, geçmişte Kızılay ve AFAD gibi yardım maksatlı toplanan paraların gerçek maksadı dışında kullanılmasından ötürü, insanların yapılan bu katkıların doğru adreste kullanılmayacağı yönünde bir endişesi var. Bu en çok tepki koyulan konudur. Bugünkü hükümete güven konusunda, kesintilerin doğru yerde kullanacağına yönelik endişelerimiz var. Bir yıl boyunca depremzedelere yardım yapılmayacağı açıkça orada belirtildiği gibi, itfaiye, sivil savunma ve eğitim konusunda olağanüstü koşullar için kaynak yaratmaya çalıştıkları aşikar. Yaşanan üzüntüyü fırsata çevirme durumları var.

Külliye maliyeti depremzedelere aktarılsın

Ülkede insanların isyan ettiği bir gerçek var. Biz para toplama ve destek yapma konusunda gayret gösterirken, külliyenin yapımına tam hızla devam edilmesi doğru değildir. Depremzedelere konut ve çadır gibi şeylerin tedarik edilmesi durumunda, külliyenin 600 milyona yakın bir maliyeti olacağı biliniyor. Bu paranın şu an külliye veya meclis olarak yapılması söz konusu olmamalıdır. İnşaatın bir an önce durdurularak, depremzedelere katkı olarak kullanılması gerekmektedir. İnşaat devam ederken maaşlardan kesinti yapılması kabul edilmeyecek.

Katkılar AFAD’a değil AHBAP’a yapılıyor

Kişilerin rızası alınmadan, bu insanlardan yasa gücünde kararname ile kesinti sağlayamazsınız. Bu yönde bir mahkeme kararı da var. Sadece biz değil, Türkiye Cumhuriyeti’nde de AFAD’a değil, AHBAP Yardım Derneği’ne katkı yapılıyor. Hükümetlere, ne Türkiye’de ne kktc’de güvenilmiyor ki. İnsanlar bu paranın doğru adreste kullanılmayacağını düşünüyor. Burada emrivaki yapılıyor. Bu emrivaki, insanların duyguları istismar edilerek yapılıyor. Hiçbir şekilde de sendikalar, sivil toplum örgütleri ve muhalefeti de bilgilendirmediler. Depremle ilgili katkı koyma konusunda sendikalar olarak gerekli desteği gerek Türkiye’deki kardeş sendikalar, gerekse belediyeler üzerinden yapıyoruz.

Kaynak : Gazeddakıbrıs

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.