Hatay’da neden 6,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi?

Hatay’ın Defne ilçesinde 20 Şubat’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem bölgede yeni bir paniğe neden oldu. Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgede artçı sarsıntılar bekleniyordu. Amerikalı Yer ve Atmosfer Bilimleri Profesörü Michael..

Hatay’da neden 6,4 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi?
Son Güncelleme: Whatsapp

Hatay’ın Defne ilçesinde 20 Şubat’ta meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki deprem bölgede yeni bir paniğe neden oldu. Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası bölgede artçı sarsıntılar bekleniyordu.

Amerikalı Yer ve Atmosfer Bilimleri Profesörü Michael Hamburger, Defne merkez üssü olan son depremin iki hafta önceki büyük depremin yarattığı artçı şok dizisinin bir parçası olduğu görüşünde.

6 Şubat’ta meydana gelen, Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırmalar Merkezi’ne göre 7,8 ve 7,7; Kandilli Rasathanesi’nin ölçümlerine göre ise  7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki büyük depremi takip eden haftalar ve aylarda şiddeti giderek azalan bir dizi depremin meydana gelmesi bekleniyor. 

Ancak Hatay’da yaşanan depremin büyüklüğü soru işareti yarattı. 

“Stres tepkileri dizisinin bir parçası”

Hatay’daki sarsıntıların ana şoktan iki hafta sonra meydana geldiği için oldukça büyük olduğuna dikkat çeken Indiana Üniversitesi’nden Prof. Hamburger, bunun büyük bir deprem meydana geldikten sonra gerçekleşen stres tepkileri dizisinin bir parçası olduğunu belirtti ve “Bu tür artçı sarsıntılar bu tür felaketlerin talihsiz bir sonucudur.” diye konuştu.

Prof. Hamburger, AP’ye verdiği demeçte, “Bir deprem, ana şoku çevreleyen kayalar ve faylar üzerinde etkili olan kuvvetleri değiştirir. İlk 7.8 büyüklüğündeki deprem gibi çok büyük bir ana olay söz konusu olduğunda, fayların kırılma noktasının ötesine itildiği çok geniş bir alan ortaya çıkar. Bu nedenle, büyük bir depremi takip eden haftalar ve aylarda, zaman içinde şiddeti azalarak daha fazla jeolojik olayın tekrar meydana gelmesi beklenmektedir.” diye konuştu.

Buna göre tipik olarak, artçı şok dizisinin haftalar sonra azalmaya başlayacağını belirten Prof Hamburger, 6 Şubat depreminden bu yana 7 binden fazla artçı sarsıntı kaydedildiğinin altını çizdi. 

Jeolojik olayların Türkiye-Suriye bölgesinde ana şoktan sonra haftalar ve belki de aylar boyunca devam edeceği tahminini yürüten bilim insanına göre, ana depremden zarar gören binaların böylesi büyük sarsıntılarla daha fazla hasara maruz kalabileceği uyarısında bulundu.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.