Hatay’da depremden zarar gören tarihi eserler korumaya alındı

* Fotoğraflar: Tuğçe Yılmaz / bianet. Önemli tarihi ve kültürel bir mirasa ev sahipliği yapan Hatay Arkeoloji Müzesi, 6 Şubat depremlerinde Hatay’da hasar gören mekânlardan biri. Kayıtlara göre müze büyük..

Hatay’da depremden zarar gören tarihi eserler korumaya alındı
Son Güncelleme: Whatsapp

* Fotoğraflar: Tuğçe Yılmaz / bianet.

Önemli tarihi ve kültürel bir mirasa ev sahipliği yapan Hatay Arkeoloji Müzesi, 6 Şubat depremlerinde Hatay’da hasar gören mekânlardan biri. Kayıtlara göre müze büyük bir hasar almasa da bazı eserlerde küçük ölçekte tahribatlar meydana geldi.

Anadolu Ajansı muhabirine konuşan Hatay Arkeoloji Müzesi Müdürü Ayşe Ersoy, müzenin güvenliğinin de büyük bir önem taşıdığını vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:

“Müzemizde hasar; var ama deprem herhangi bir eserimize, mozaiğimize zarar vermemiş. Eserleri güvenli şekilde vitrinlerden alıp naklettik. Müzemizde hâlâ restoratörler, müze uzmanlarıyla eserleri topluyorlar. Herhangi bir artçı da zarar görmesin diye güvenli alanda topladık.

Kral Şuppiluliuma heykeli

“Eserlerimiz de kültürel mirasımız da merak ediliyor. Kral Şuppiluliuma heykeli, dünyaca tanınan çok önemli eserimiz, tamamen ayakta. Kaidesi bile duruyor. Antakya lahdimiz ayakta. İskelet mozaiğimizin olduğu salonumuza da hiçbir şey olmamış. Mozaiklerimizin hepsi sağlam.”

Müzenin bahçesine kurulan çadırlarda uzman ekiplerin bazı eserlerin restorasyonunu yaptığını aktaran Ersoy, 3 bin 500 metrekarelik 210 mozaik pano ile diğer müzelerden 555 eserin Hatay Arkeoloji Müzesi’nde korumaya alındığını vurguladı.

3 bin 763 eser

Ersoy ayrıca müze vitrinindeki 3 bin 763 eserin de toplanarak laboratuvarda emniyete alındığını söyledi. Eserlerde küçük ölçeklerde tahribatın bulunduğuna değinen Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çok az eserimizde ufak çatlaklar, kırıklar var. Onları da restore edip tekrar teşhire sunacağız. İnşallah en kısa zamanda Hatay’ımızı, Antakya’yı ayağa kaldırıp müzemizi tekrar ziyaretçilerimizle buluşturacağız.”

(TY)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.