Hatay’da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Hatay’da merkez üssü AFAD’a göre Defne, Kandilli Rasathanesi’ne göre Samandağ ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, depremin saat 20.04’te meydana geldiğini açıkladı.   Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD)..

Hatay’da 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
Son Güncelleme: Whatsapp

Hatay’da merkez üssü AFAD’a göre Defne, Kandilli Rasathanesi’ne göre Samandağ ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. AFAD, depremin saat 20.04’te meydana geldiğini açıkladı.  

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Defne ilçesinde saat 20.04’te 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 20.07’de Hatay’ın Samandağ ilçesinde de 5,8 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi. 

Kandilli Rasathanesi saat 20.04’de meydana gelen, büyüklüğünü 6,4 olarak ölçtüğü depremin merkez üssünün Hatay’ın Samandağ ilçesinin Büyükçat mahallesi olduğunu duyurdu. 

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz.” uyarısı yaptı.

AFAD’dan yapılan duyuruda da “Vatandaşlarımızın, deniz seviyesinde 50 cm’e kadar yükselme riskine karşı tedbir amacıyla sahil şeridinden uzak durmaları önem arz etmektedir.” uyarısında bulunuldu.

Kandilli Rasathanesi depremin yerin 7.7 kilometre derinliğinde meydana geldiğini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu da depremin büyüklüğünü 6.4 olarak belirledi ve merkez üssünün Hatay’ın Samandağ ilçesindeki Uzunbağ mahallesi olduğunu açıkladı. Kurum daha sonra depremin büyüklüğünü 6.3 olarak revize etti.

Depremin Hatay’da kuvvetli bir şekilde hissedildiği ve halk arasında paniğe neden olduğu bildirildi.

Ahbap Derneği’nin kurucusu Haluk Levent, son depremin Hatay’da birçok binada yıkıma yol açtığını yazdı. 

Görgü tanıkları depremin çevre illerde hissedildiğini söyledi. Paniğe kapılan vatandaşlar dışarı çıkarak toplanma alanlarına geçti.

Deprem ayrıca Lübnan’da başkent Beyrut başta olmak üzere tüm kentlerde hissedildi. Hatay merkezli deprem Suriye, Ürdün, Irak, Filistin, İsrail ve Mısır’da da hissedildi.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.