Hatay’da 3 kişi öldü, 213 kişi hastaneye kaldırıldı, Valilik Binası yıkıldı

Fotoğraf: Defne ilçesinde, Pazartesi gecesi çöken bina enkazında kurtrama çalışması/Twitter 6 Şubat depremlerinin yol açtığı büyük yıkımda arama kurtarma çalışmaları henüz sürerken, yeni deprem haberleri gelmeye devam ediyor.  Defne’de 6,4,..

Hatay’da 3 kişi öldü, 213 kişi hastaneye kaldırıldı, Valilik Binası yıkıldı
Son Güncelleme: Whatsapp

Fotoğraf: Defne ilçesinde, Pazartesi gecesi çöken bina enkazında kurtrama çalışması/Twitter

6 Şubat depremlerinin yol açtığı büyük yıkımda arama kurtarma çalışmaları henüz sürerken, yeni deprem haberleri gelmeye devam ediyor. 

Defne’de 6,4, Samandağ’da 5,8AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, saat 20:04’te Hatay’ın Defne ilçesinde, yerin 16.7 kilometre derinliğinde 6.4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Üç dakika sonra saat 20.07’de de Samandağ ilçesinde, yerin 7 kilometre derinliğinde 5,8 büyüklüğünde bir başka deprem haberi geldi. 

Her iki sarsıntı da deprem bölgesinde kuvvetle hissedildi. 

Soylu: “3 kişi öldü
213 kişi hastaneye kaldırıldı”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kahramanmaraş’ta yaptığı açıklamada Samandağ ve Defne’deki son iki depremde 3 kişinin öldüğünü  ve 213 kişinin yaralı olarak hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Soylu, ykıma yol açan depremde üç bian eknazında arama kurtarma çalışmasının yürütüldüğünü belirtti. Bakan, 6.4 büyüklüğündeki depremi 26 depremin izlediğini ve 42 ihbar alındığını dile getirdi.

Bakan: “Hasarlı binalara girmeyin”

Sleyman Soylu yurttaşları bir kez daha binalara girmemeleri konusunda uyardı. LDİ

Pazartesi gecesi meydana gelen depremlerde tarihi Hatay Valiliği binası da ağır hasar gördü. 2 Eylül 1938’de kurulan ve Türkiye’ye ilhak olan “Hatay Devleti”nin parlamento binası olarak da kullanılmış olan binanın büyük bölümü yıkıldı

Asi Irmağı üzerindeki köprü bağlantısında da hasar oluştu. 

Belediye Başkanı: “Hasarlı binalar yıkıldı”

Sarsıntılardan bir süre sonra, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, canlı yayında, bazı binaların yıkıldığını ve enkaz altında kalanların olduğunu söyledi. 

Savaş, “Samandağ’ın belli köyleri, Antakya, Defne ve Altınözü’nde bazı binalarımız yıkılmış durumda” dedi. “Binaların altında kalmış insanlardan çoğu yerde mesajlar gel[diğini]” söyledi.

Belediye Başkanı’nın açıklamasına göre, “Bir kısım insan evi sağlam diye evine girmiş, bir kısmı da evini taşımak için içine girmiş.”

Samandağ’daki depremde ağır hasarlı binaların yıkıldığı bildirildi. Yıkılan binalar arasında Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün bir binası da var. 

Büyüklüklerine göre
depremler nasıl sınıflandırılıyor?

1 ve 2 büyüklüğünde depremler: Bu büyüklükteki depremleri insanlar hissetmezler sadece ölçüm için geliştirilen cihazlar kaydebilir.

3 büyüklüğünde deprem: Kapalı mekanda bulunuyorsanız, evinizin önünden kamyon geçmesi gibi küçük sarsıntılar hissedersiniz.

▶ 4 büyüklüğünde deprem: Bu büyüklükteki depremlerde eşyalar yerinden oynar, zayıf binalar hasar görebilir.

 5 ve 6 büyüklüğünde deprem: Orta çaplı ve binaların dayanıklılığına bağlı olarak büyük hasara neden olurlar, duvar ve bacalar yıkılır.

7 büyüklüğünde deprem: Bu büyüklükteki depremler binalarda büyük hasara neden olur. Yollarda ve toprakta çatlaklar oluşur, toprak kaymaları meydana gelir.

8 büyüklüğünde deprem: Her şeyi yok edip yıkabilir, bu büyüklükteki depremlerden sonra tsunami olma ihtimali de oldukça yüksektir.

(AEK)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.