Guterres’ten Türkiye’ye tahıl koridoru övgüsü

23.02.2023 09:25 Son Güncelleme: 23.02.2023 09:25 Haber Kaynağı: İHA BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu Özel Acil Ukrayna Oturumunda konuştu. Guterres, Rusya’nın yaklaşık 1 yıldır süren işgal girişiminin..

Guterres’ten Türkiye’ye tahıl koridoru övgüsü
Son Güncelleme: Whatsapp

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu Özel Acil Ukrayna Oturumunda konuştu. Guterres, Rusya’nın yaklaşık 1 yıldır süren işgal girişiminin Ukrayna’nın ötesinde de etkilere sahip olduğunu ifade etti. Guterres, “Başından beri söylediğim gibi Rusya’nın Ukrayna saldırısı çok taraflı sistemimizin temel taşlarını ve değerlerini sarsıyor” diyerek tüm BM üyelerinin bir başka devletin toprak bütünlüğüne ve siyasal bağımsızlığına karşı kuvvet kullanma tehdidine karşı çıkması gerektiğini hatırlattı. Guterres, bu ilke çerçevesinde BM’nin tutumunun çok net olduğunu vurgulayarak tanınmış sınırları içerisinde Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne bağlı olduklarını ifade etti.

Belarus Dışişleri Bakanı'nın ölümünde şok detay: Putin'le görüştükten sonra intihar etti

Belarus Dışişleri Bakanı’nın ölümünde şok detay: Putin’le görüştükten sonra intihar etti

TÜRKİYE’NİN ÇABALARINA ÖVGÜ

Ukrayna’nın karşı karşıya olduğu insani krize de değinen Guterres, halkın yaklaşık yüzde 40’ının insani yardıma muhtaç olduğunu ve temel altyapıların hedef alındığını belirtti. BM olarak Ukrayna’ya destek sağlamak üzere birçok girişimde bulunduklarını hatırlatan Guterres, bu konuda tüm üye ülkelerden tam destek istedi. Türkiye’nin tahıl koridoru konusundaki çabalarından övgüyle söz eden Guterres, “Karadeniz Tahıl Girişimi, Türkiye ve BM’nin desteğiyle Ukrayna ile Rusya’nın küresel gıda güvenliğini iyileştirme ihtimalini ortaya koydu” diye konuştu.

“KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK”

Savaşın bölgesel istikrarsızlığı ve küresel gerilimi artırdığına, önemli sorunlara kaynak ayrılmasını zorlaştırdığına dikkat çeken Guterres, nükleer silah kullanımına ilişkin üstü kapalı tehditlerin ise kabul edilemez olduğunu söyledi. “Savaş çözüm değil, sorunun ta kendisi” diyen Guterres, “Ukrayna halkı büyük acı çekiyor. Ukraynalılar, Ruslar ve herkesin barışa ihtiyacı var. Barışı gerçekleştirmek zor görünse de kalıcı barışın BM ve uluslararası hukuka dayandırılması gerekiyor. Çatışma devam ettikçe bunu başarmamız zorlaşıyor. Kaybedecek zamanımız yok” ifadelerini kullandı.

Kaynak : CNN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.