FED (FOMC) toplantı tutanakları açıklandı! FED (FOMC) tutanaklarına göre faiz beklentisi ne?

23.02.2023 07:44 Son Güncelleme: 23.02.2023 07:57 ABD Merkez Bankası’nın Şubat ayı faiz kararı öncesi yatırımcıların gözü tutanaklarla ilgili gelecek açıklamadaydı. FED faiz kararı ve tutanakları ile ilgili gelen açıklamalar altın..

FED (FOMC) toplantı tutanakları açıklandı! FED (FOMC) tutanaklarına göre faiz beklentisi ne?
Son Güncelleme: Whatsapp

ABD Merkez Bankası’nın Şubat ayı faiz kararı öncesi yatırımcıların gözü tutanaklarla ilgili gelecek açıklamadaydı. FED faiz kararı ve tutanakları ile ilgili gelen açıklamalar altın fiyatları başta olmak üzere ekonomideki birçok durumu da etkiliyor. Altın fiyatları, FED’in Şubat ayı toplantı tutanakları öncesinde piyasaların temkinli kalmasıyla, Çarşamba günü altı haftanın en düşük seviyesinin biraz üzerinde seyrederken ABD’de beklenenden daha güçlü gelen bazı ekonomi verileri, doları daha da destekledi. Bir süredir güç kaybı yaşayan altın yatay seyre yöneldi.

FED TOPLANTI TUTANAKLARI NE DEMEK?
 
ABD – Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları, komitenin yaklaşık üç hafta öncesinde gerçekleştirdiği politika toplantısının detaylı bir kaydıdır.

FED (FOMC) TUTANAKLARI AÇIKLANDI

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) Toplantı Tutanakları, 22 Şubat 2023 Salı günü TSİ 22:00’de ilan edildi.

ABD Merkez Bankası (Fed) şubat başındaki faiz kararına ilişkin toplantı tutanaklarını paylaştı. Tutanaklarda kişi sayısı belirtilmeyerek, Fed üyelerinin bir kısmının 31 Ocak-1 Şubat tarihlerinde yapılan Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısında 50 baz puan faiz artırımı istediği bilgisi yer aldı. Katılımcıların çoğu ise faizin 25 baz puan artırılmasına karar verdiler.

FOMC tutanakları, 25 baz puan artırıma karar veren katılımcıların 25 baz puan artırımın yetkililere gelecekteki faiz patikasını değerlendirirken riskleri dengeleme imkanı vereceğini savunduklarını gösterdi.

Katılımcıların tamamı sınırlayıcı politikanın enflasyon yüzde 2 orta vadeli hedefine sürdürülebilir bir patikada getirilene kadar devam etmesi gerektiğini vurguladılar. Enflasyonun son 3 ayda hafiflediğini belirten katılımcılar, ancak enflasyonda düşüş yönünde daha fazla ilerleme görmeye ihtiyaç durduklarını da belirttiler.

Gevşek finansal şartların daha sıkı politika gerektirebileceğini ifade eden katılımcılar, ekonomik görünüme yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu da belirttiler. Tutanaklarda, “Sıkı iş gücü piyasası, Çin ekonomisinin yeniden açılması ve Ukrayna’daki savaş enflasyonu yüksek tutan riskler” ifadelerine yer verildi.

Birkaç katılımcı, ABD borçlanma tavanının yükseltilmesinde gecikmenin finansal sistem ve ekonomiye yönelik ciddi risk yaratabileceği de ifade etti. Tutanaklar, Fed uzmanlarının bu yıl ABD ekonomisinde bir resesyon yaşanmasının akla yatkın, olası göründüğünü ifade ettiklerini de ortaya koydu.

FED faiz arttırdığında, düşürdüğünde altın ve dolar ne olur? FED faiz kararı sonucuna göre altın ve dolar...

FED faiz arttırdığında, düşürdüğünde altın ve dolar ne olur? FED faiz kararı sonucuna göre altın ve dolar…


FED faiz toplantı tarihi 2023: FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

FED faiz toplantı tarihi 2023: FED faiz kararı ne zaman, saat kaçta açıklanacak?

Kaynak : CNN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.