Erdoğan: Yerleşimi ovalardan dağlara doğru kaydırmak istiyoruz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, deprem bölgesinde yeni inşa edilecek yerleşim yerlerini ‘zemin sıvılaşmasını önlemek için ovalardan dağlara doğru kaydırmak istediklerini’ söyledi. Görsel: AA Hatay AFAD il koordinasyon merkezinde konuşan Erdoğan, özetle..

Erdoğan: Yerleşimi ovalardan dağlara doğru kaydırmak istiyoruz
Son Güncelleme: Whatsapp

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, deprem bölgesinde yeni inşa edilecek yerleşim yerlerini ‘zemin sıvılaşmasını önlemek için ovalardan dağlara doğru kaydırmak istediklerini’ söyledi.

Görsel: AA

Hatay AFAD il koordinasyon merkezinde konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi:

* Tamamen yıkılmış 21 bine yakın binadaki 71 binin üzerinde bağımsız birimin enkazı kaldırıldı.

* Yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı 118 bin binadaki 412 bin bağımsız birim tahliye edildi.

* Hasar tespit çalışmaları bitmek üzere. Vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden evlerinin hasar durumu raporuna ulaşabilir.

* Enkaz altından kurtarılan kişi sayısı 114 bin 834’ü buldu.

* 1 milyon 684 bin vatandaşımızın barınma ihtiyacı giderilmiştir.

* Halen 65 bininin daha kurulumu süren konteyner sayısını ilk etapta 100 bine, ihtiyaç halinde 200 bine kadar çıkartabileceğiz.

* Çadır kent ve koyteyner kentlerlerde barınan vatandaşlarımızı bir yıl içinde kalıcı konutlara taşıyacağız. (Diken notu: Erdoğan deprem bölgelerinde inşaatın ‘bir an önce’ tamamlanmasını söylese de bilim insanları bunun yanlış bir politika olacağını söylüyor.)

* Hiçbir vatandaşımızı, ne acısında ne hayatını yeniden düzene koyma ne de geleceğini inşa etme gayretinde asla yalnız bırakmayacağız.

* Şehirlerimizin tamamını konutu, iş yeri, sanayisi, tarımı, tarihi ve kültürel değerleriyle en küçük gerilemeye mahal vermeden yeniden ayağa kaldıracağız.

* Tüm konut alanlarını yeni bir şehir planı çerçevesinde, zemin kalitesine, fay hattına olan mesafesine bakarak, kültürel dokusuna uygun şekilde tasarlıyoruz.

* Üniversitelerimizden jeofizik, jeoteknik, jeoloji, sismoloji hocaları, deprem uzmanlarıyla istişare halinde çalışıyoruz.

* Yerleşim yerlerimizi mümkün olduğu kadar ovalardan dağlara doğru kaydırarak, zemin sıvılaşmalarının yol açtığı felaketlerden uzak tutmak istiyoruz.

* Martta Hatay’da 40 bin 426, Kahramanmaraş’ta 45 bin 67, Adıyaman’da 25 bin 882, Gaziantep’te 18 bin 544 konutun inşasına başlanacak. Malatya’da 44 bin 770, Osmaniye’de 9 bin 550, Diyarbakır’da 6 bin, Şanlıurfa’da 3 bin konutun inşasına başlayacağız. Elazığ’da 3 bin 750, Adana’da 2 bin 500, Kilis’te ise 250 konutun inşasına başlayacağız.

* Depremlerden etkilenen 11 ilimizdeki TOKİ taksit ödemelerini üç ay süreyle erteledik.

Güncellenecek…

Kaynak : Diken.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.