Elon Musk, Tesla hisseleri davasında suçsuz bulundu

Musk, davanın, Tesla’nın merkezinin bulunduğu Texas’a taşınmasını talep etmiş; San Francisco’da adil yargılanmayacağını savunmuştu. Ancak sonuç Musk’ı memnun etti, bunu da yine Twitter üzerinden “Neyse ki insanların irfanı galip geldi!”..

Elon Musk, Tesla hisseleri davasında suçsuz bulundu
Son Güncelleme: Whatsapp

Musk, davanın, Tesla’nın merkezinin bulunduğu Texas’a taşınmasını talep etmiş; San Francisco’da adil yargılanmayacağını savunmuştu.

Ancak sonuç Musk’ı memnun etti, bunu da yine Twitter üzerinden “Neyse ki insanların irfanı galip geldi!” sözleriyle paylaştı:

“Jürinin oybirliğiyle Tesla 420 davasında beni suçsuz bulmasından büyük memnuniyert duyuyorum.”

Musk, tweet’i paylaştığı 7 Ağustos 2018’de, ilk tweet’ten birkaç saat sonra bu proje için yatırımcıların destek verdiğini “teyit ettiğini” de yine twitter üzerinden duyurmuştu. Davacılar bunun da bir “yalan olduğunu” söyledi.

Tweet’lerden sonra hisseler hızla artmış, dalgalanmanın ardından Musk’un aslında böyle bir adım atmayacağı anlaşıldığında eski değerine düşmüştü.

Yatırımcılar için çalışan bir ekonomist, yatırımcıların bu tweet’lere dayanarak yaptıkları hisse alışverişlerinde 12 milyar dolar kaybettiğini savundu.

Bunun üzerine ABD’deki ilgili kurumlar Musk’a “yatırımcılara yalan söyleme” suçlamasıyla dava açtı. Musk, Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığından çekilme ve 20 milyon dolar ödeme karşılığında uzlaşmayı kabul etti.

SpaceX ve Twitter’ın da sahibi olan Musk, üç hafta süren davada da Suudi Arabistan’ın bağımsız yatırım fonundan bu anlaşma karşılığında yatırım yapma sözünü “sözlü olarak aldığını” savundu.

9 saat süren savunmasında da “Sadece ben tweet attım diye bu, insanların inanıp gidip ona göre yatırım yapacağı anlamına gelmiyor” dedi.

Ancak davacılar, “fonların garanti altına alınması” ifadesinin, bir yatırımcının yazılı olmayan şekilde verdiği sözleri karşılamadığını savunuyordu.

Musk aynı zamanda, o dönemde Tesla’nın hisselerinin değer kazandığını, tweet’inden sonra da artmaya devam ettiğini; yani attığı tweetlerle hisselerdeki dalgalanmanın etkisi olup olmadığının ölçülemeyeceğini savundu.

Karar verildiğinde mahkemede olmayan Musk, Cuma sabah saatlerinde kapanış konuşmaları için mahkemede hazır bulunmuştu.

Kaynak : t24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.