Ekonomim yazarı Oğuz: Borsanın üzerindeki şaibe, herkesi rahatsız ediyor

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, bugün yeniden açılacak Borsa İstanbul ile ilgili yazısında, “Borsanın üzerindeki şaibe, herkesi rahatsız ediyor. Beklenti; yönetimin öncelikle bu şaibeyi ortadan kaldıracak radikal ve güven verici kararlar..

Ekonomim yazarı Oğuz:  Borsanın üzerindeki şaibe, herkesi rahatsız ediyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Ekonomim yazarı Şeref Oğuz, bugün yeniden açılacak Borsa İstanbul ile ilgili yazısında, “Borsanın üzerindeki şaibe, herkesi rahatsız ediyor. Beklenti; yönetimin öncelikle bu şaibeyi ortadan kaldıracak radikal ve güven verici kararlar alması yönünde…” ifadelerini kullandı.

Borsa İstanbul’ın, 6 Şubat Pazartesi gerçekleşen ve 10 ili etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından kapatılmaması çok tartışılmıştı. BIST 100 endeksinin, geçen hafta üç günde yüzde 16’dan fazla düşmesinin ardından çarşamba günü borsanın 5 iş günü boyunca kapatılacağı ve son gün yapılan işlemlerin iptal edileceği açıklanmıştı.

“Şaibeyi ortadan kaldıracak radikal ve güven verici kararlar alınmalı”

Borsa; Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Borsa İstanbul ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun  (BDDK) aldığı bir dizi yeni kararla beraber bugün açılacak. Kararlar arasında Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) devlet katkısı portföyünde fonların borsa payının yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarılması,  6 Şubat’tan itibaren oluşan temerrüt durumlarında, 30 Haziran’a kadar işlem tesis edilmemesi ve hisse geri alımlarının teşvik edilmesi de bulunuyor.

Alınan kararları hatırlattıktan sonra borsayla ilgili genel bir değerlendirme yapan Oğuz, “Amaç; bölge halkının mağduriyetini gidermek midir? Borsayı doludizgin koşturmak mıdır? Peki ya yatırımcılar? 4 milyon yatırımcı var ve borsanın üzerindeki şaibe, herkesi rahatsız ediyor. Beklenti; yönetimin öncelikle bu şaibeyi ortadan kaldıracak radikal ve güven verici kararlar alması yönünde…” diye konuştu.

“Sonra neler mi olacak? Borsada deprem rallisi yaşanacak”

Oğuz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Tarihler 10 Nisan 2023’e işaret ediyor. SPK aldığı kararlarda seçimi erkene çekmiş gibi görünüyor. Seçim dönemine kadar canlı bir piyasaya şahitlik edeceğiz.

Peki, kimler kazanacak dersiniz? Yazayım size; spekülatörler, ince ince hesap yapanlar kazanacak. Hızlı trend vagonuna yetişmeye çalışanlar, adeta dolu dizgin koşacak. Sonra neler mi olacak? Borsada deprem rallisi yaşanacak.”

Yazının tamamı için tıklayın 

TIKLAYIN: Bir haftadır kapalı olan Borsa İstanbul, yeniden açılıyor: Bugüne kadar yaşananlar ve alınan kararlar

 

Kaynak : T24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.