DSÖ’den deprem açıklaması: Avrupa’da yüzyılın en kötü doğal afeti

15.02.2023 09:55 Haber Kaynağı: DHA DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, depremler sonrasında zamana karşı ‘amansız bir yarış içinde gece gündüz çalışan kahraman Türk müdahale ekiplerinin mucizevi kurtarma çabalarına’ tanık olduklarını..

DSÖ’den deprem açıklaması: Avrupa’da yüzyılın en kötü doğal afeti
Son Güncelleme: Whatsapp

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, depremler sonrasında zamana karşı ‘amansız bir yarış içinde gece gündüz çalışan kahraman Türk müdahale ekiplerinin mucizevi kurtarma çabalarına’ tanık olduklarını ifade etti. Kluge, “İhtiyaçlar çok büyük ve saat başı artıyor. Her iki ülkede yaklaşık 26 milyon insanın insani yardıma ihtiyacı var” dedi.

Soğuk hava, hijyen, temizlik ve bulaşıcı hastalıklar konusunda endişelerini dile getiren Kluge, “Deprem bölgesine kritik aşı malzemelerinin (tetanoz ve kuduza karşı dahil) gönderildiğini ve gezici eczanelerin faaliyete geçtiğini bildiren Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın ve Türkiye Sağlık Bakanlığı’nın yanındayız” dedi.

ABD Büyükelçisi’nden deprem mesajı

ABD Büyükelçisi’nden deprem mesajı

TÜRKİYE’NİN GÖSTERDİĞİ CÖMERTLİĞİN AYNISINI GÖSTERME ZAMANI

Direktör Kluge, “Türkiye’nin yıllardır dünyadaki diğer uluslara gösterdiği cömertliğin aynısını şimdi uluslararası toplumun da gösterme zamanı” ifadelerini kullandı. Kluge, “DSÖ Avrupa Bölgesi’ndeki yüzyılın en kötü doğal afetine tanık oluyoruz” dedi.

‘YARDIMLARIN İKİYE KATLANMASINI BEKLİYORUM’

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge, “Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Suriye ve Türkiye’deki deprem müdahalesini desteklemek için 43 milyon dolarlık bir çağrı başlattı, ancak bu krizin büyüklüğünü ve ihtiyaçları daha iyi değerlendirdikçe bunun önümüzdeki günlerde en az ikiye katlanmasını bekliyorum” ifadelerini kullandı. DSÖ Avrupa Bölgesi’nin 75 yıllık tarihinde en geniş acil sağlık ekipleri konuşlandırılmasını başlattıklarını ifade eden Kluge, 22 acil durum sağlık ekibinin Türkiye’ye geldiğini ifade etti.

Kaynak : CNN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.