DİB: Saray rejimi gitmeden ülkenin altında kaldığı enkaz kaldırılamaz

 Görsel: “Antakya ve Ceset Torbaları” Tasarım: Lale Duruiz Demokrasi İçin Birlik (DİB) Meclisi, Maraş’ta meydana gelen ve en 10 kenti etkileyen iki büyük deprem sürecinde DİB’in atacağı adımları tartışmak ve..

DİB: Saray rejimi gitmeden ülkenin altında kaldığı enkaz kaldırılamaz
Son Güncelleme: Whatsapp

 Görsel: “Antakya ve Ceset Torbaları” Tasarım: Lale Duruiz

Demokrasi İçin Birlik (DİB) Meclisi, Maraş’ta meydana gelen ve en 10 kenti etkileyen iki büyük deprem sürecinde DİB’in atacağı adımları tartışmak ve yol bir haritası saptamak için çok sayıda kişi ve kurum temsilcisinin katılımıyla toplandı. Sonuç bildirgesi yayınladı.

“Halkın gösterdiği dayanışma iktidarın korkulu rüyasıdır”

DİB Meclisi’nin sonuç bildirgesi özetle şöyle:

* Deprem yardımlarında bile ayrımcılık yapıldığı, Alevi yerleşimlerinin desteksiz bırakıldığı, insanlar soğukta donarken, yıkılan tek ev olmayan bazı yerleşimlere çadır kurulduğu sahadan aktarılan bilgiler arasındadır. Yurtdışından gelen bağışların Diyanet Vakfı’na yönlendirilmesi yine yurttaşların yardımlarının yandaş vakıflara aktarılması iktidarın bu felaket karşısında bile nasıl ayrımcı ve çıkarcı bir tutum aldığını gözler önüne sermektedir.

*Yağma girişimlerinin kolluk gücüyle ve adalete teslim edilerek engellenmesi gerekirken, yardıma giden Suriyeli, Arap ve Alevilere saldırılmış, basına yansıyan linç, işkence ve dayak görüntüleri belli odaklar tarafından yayılarak, halka korku salınarak bölge yalnızlaştırmak istenmiştir. Linç, dayak, işkence insanlık suçudur. İktidarın bazı provokasyonları organize ederek depremi bir güvenlik meselesi haline getirmeye, OHAL’i ve ilan edilmemiş bir sıkıyönetimi meşrulaştırmaya çalıştığı gözlenmektedir.

*Bu yıkımdan bizzat sorumlu olanların da katıldığı ve kamu kaynaklarının aktarıldığı bağış kampanyasında elde edilen paranın depremde zarar görenler için kullanılmak yerine birilerini zengin edeceği, yandaş inşaat firmalarına ve vakıflara aktarılacağı aşikardır.

*Yaşanan olağanüstü yıkım karşısında ekonomik kriz ve ağır yoksulluk şartlarında halk görülmedik bir dayanışma ortaya koymuş, adeta varını yoğunu deprem bölgeleri için seferber etmiştir. Demokratik toplum örgütleri daha ilk günden itibaren ulaşılamıyor denilen bölgelere ulaşmış ve geride bıraktığımız on günde etkileyici bir dayanışma ve destek faaliyeti sürdürmüştür.

Öneriler

 • Deprem sonrası dayanışma faaliyetlerinin bütün demokrasi güçlerinin koordinasyonuyla sürdürülmesi, güvenilir bir bilgi kaynağı yaratılması, felaketin tüm sorumlularından hesap sorulması, verilerin toplanması ve raporlanması, kent suçlarının tespiti, deprem bölgesinde yapılacak yeniden inşanın mutlaka TMMOB denetiminde gerçekleştirilmesi, halkın da denetim ve gözetiminin sağlanması gibi konularda ortaklaşma imkânları sonuna kadar zorlanmalıdır.
 • Deprem bölgesindeki asbestli yapılar ve bölgedeki Nükleer Santral girişiminin halkın güvenliğini tehdit ettiğini unutmamak gerekir.
 • Depremden kurtarılan birçok yurttaşın engelli hale geleceği de göz önüne alınarak, engelli yurttaşların ihtiyaçları gözetilmelidir.
 • Enkaz kaldırma çalışmaları, kayıplarımıza azami saygıyla, enkaz altında hayatını kaybeden yurttaşlarımızın beden bütünlüğü gözetilerek gerçekleştirilmelidir.
 • Otizmli ya da benzeri özel çocuklarla birlikte bütün çocukların istismar ve şiddete karşı korunması, sağlıklı ve güvenli ortam yaratılması, psikolojik destek almalarının sağlanması acil bir zorunluluktur.
 • Deprem bölgesinden kurtarılan çocukların tarikat yurtlarına teslim edileceği iddialarına yönelik olarak DİB Meclisi ısrarlı bir takip içinde olacaktır.
 • Deprem bölgesindeki kadınların şiddetten korunması ve acil ihtiyaçlarının karşılanması için kadın dayanışmasının desteklenmesi elzemdir.
 • Deprem felaketinin mültecilere karşı linç ve şiddete dönüşmemesi için acil önlemler alınmalıdır.
 • Depreme ekonomik bir çöküş içinde iken yakalandık. Deprem için kullanılacak kamu kaynaklarının nasıl değerlendirileceği, bu kamu kaynaklarının deprem bölgesine aktarılmasının etkileri, artacak olan işsizlik ve göç olağanüstü önlemlere ihtiyaç göstermektedir. Büyük sermaye sahiplerinden alınacak servet vergisi gündeme getirilmeli, deprem bölgesinde yaşayan yurttaşlara temel gelir sağlanmalı, eğitim, sağlık, enerji, iletişim sektörlerinde kapsamlı bir kamulaştırma için harekete geçilmelidir. Halkın barınma hakkı güvenceye alınmalı, kimse depremde ölmeye terk edilmemelidir.
 • Depremden zarar görmüş işçilerin korunması için derhal işten çıkarma (fesih) yasağı getirilmelidir. Depremzede işsizler önkoşul aranmaksızın işsizlik ödeneğinden yararlanmalıdır. Deprem bölgesinde kısa çalışma ödeneği ön koşulsuz verilmelidir.
 • Deprem anından itibaren enkaz kaldırmadan destek ve yardımlara kadar her konuda tek adamın merkezinde olduğu karar sistemi felaketi büyüten bir rol oynamıştır. Merkezin yereller üzerindeki vesayetinin kaldırılması, yerel yönetimlerin idari ve mali yetkilerinin artırılarak yeniden düzenlenmesi acil bir ihtiyaçtır.

 

*Demokrasi için Birlik Meclisi tüm demokrasi güçlerini bu uzun ve zorlu süreci örgütlenmelerimizi güçlendirerek, mümkün olan her ortaklaşmayı sağlayarak, halkın dayanışma iradesini dönüştürücü bir güç haline getirerek, halkın hayatı için bir tehdit haline gelen saray rejimini demokratik yollarla göndererek aşmak için azami çabayı ve kararlılığı göstermeye çağırıyor.

(EMK) 

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.