Depremler Fırat Nehri kıyısında yarıklar oluşturdu

* Fotoğraflar: Anadolu Ajansı. 6 Şubat depremleri nedeniyle Fırat Nehri’nin Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Taşağıl Mahallesi yakınlarındaki bölgede metrelerce yarıklar oluştu. Anadolu Ajansı’na konuşan Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi..

Depremler Fırat Nehri kıyısında yarıklar oluşturdu
Son Güncelleme: Whatsapp

* Fotoğraflar: Anadolu Ajansı.

6 Şubat depremleri nedeniyle Fırat Nehri’nin Urfa’nın Siverek ilçesine bağlı Taşağıl Mahallesi yakınlarındaki bölgede metrelerce yarıklar oluştu.

Anadolu Ajansı’na konuşan Harran Üniversitesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Benek, deprem sonrası yeryüzü hareketleri ve yüzey kırıklarının normal olduğunu, bazı kaya parçalarının depremlerde daha kolay düştüğünü belirtti.

Benek ayrıca deprem bölgesinde çok sayıda uzman akademisyenin incelemelerde bulunarak detaylı raporlamalar yaptığını söyledi.

En sağlam dediğimiz yerdi

Taşağıl Mahallesi sakinlerinden Ramazan Ayata da şiddetli biçimde hissettikleri depremde civardaki birçok evin yıkıldığını söyledi:

“Depremden sonra merak edip geldik ve bu manzarayla karşılaştık. Çocukluğumuz burada geçti, yarıkları görünce şaşırdık, fay hattının geçtiği bir yeri andırıyor. Yarıklar bazı yerlerde insan boyunu aşıyor. İki bölgede kayalıkların depremin etkisiyle Fırat Nehri’ne döküldüğünü görebiliyoruz.

“Aslında buradaki zeminin çok sağlam olmasından dolayı hiçbir şey olmaz sanıyorduk. En sağlam dediğimiz yer bu hale geldiyse biz halimize şükrediyoruz. Çok büyük bir afet yaşadık.”

(TY)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.