Depremde bir kişiyi kurtaran madenci, göçük altında kalarak hayatını kaybetti

Kaynak ve fotoğraf: AA Adana’nın Feke ilçesindeki madende oluşan göçüğün altında kalan madenci Arif Karayavuz, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Karayavuz’un, Maraş merkezli depremlerin ardından kendisi gibi maden işçilerinden oluşan ekiple..

Depremde bir kişiyi kurtaran madenci, göçük altında kalarak hayatını kaybetti
Son Güncelleme: Whatsapp

Kaynak ve fotoğraf: AA

Adana’nın Feke ilçesindeki madende oluşan göçüğün altında kalan madenci Arif Karayavuz, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Karayavuz’un, Maraş merkezli depremlerin ardından kendisi gibi maden işçilerinden oluşan ekiple Afşin ilçesine gittiği, içinde yer aldığı ekibin enkaz altından bir kişiyi canlı çıkardığı öğrenildi.

Adana’nın Feke ilçesindeki madende oluşan göçüğün altında kalan bir kişi yaralandı. İlk müdahalesi sağlık ekiplerince yapılan 29 yaşındaki Arif Karayavuz, önce Feke Devlet Hastanesine ardından Adana Şehir, Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi.

Madencilere bir gün sonra izin çıkmıştı

Maraş merkezli depremlerden bir gün sonra madencilere arama-kurtarma izni verilmişti. Enkazda çalışan madenci ekipler pek çok kişiyi kurtarmıştı. Afetler sonrası yapılan değerlendirme çalışmalarında madencilerin öne çıkan özellikleri şöyle sıralanıyor:

“Yer altının mutlak karanlığında ve yalnızlığında çok çabuk karar verme ve uygulama yeteneğine sahip olmaları, göçükte kalan kazazedeye, uzun süre dar ve kapalı alanlarda çalışmanın verdiği alışkanlıkla, genellikle 1 metrekareyi bulmayan açıklıktan ulaşabilmeleri, kurtarma çalışmaları sırasında öncelikle kendilerini yeni oluşacak göçükten koruyabilecek ağaç tahkimat yapabilme yetenekleri, fiziksel özellik olarak çok zor şartlarda uzun süre çalışabilmeleri.”

(AÖ)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.