“Deprem endişesi nedeniyle Fatih ve Bağcılar’dan yoğun göç var”

Gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, deprem endişesi nedeniyle İstanbul’dan göçün hızlandığını belirterek Fatih ve Bağcılar bölgelerinin en yoğun göç veren iki ilçe olduğunu belirtti. Milliyet’in haberine göre Özelmacıklı “Depremin oluşturduğu..

“Deprem endişesi nedeniyle Fatih ve Bağcılar’dan yoğun göç var”
Son Güncelleme: Whatsapp

Gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, deprem endişesi nedeniyle İstanbul’dan göçün hızlandığını belirterek Fatih ve Bağcılar bölgelerinin en yoğun göç veren iki ilçe olduğunu belirtti.

Milliyet’in haberine göre Özelmacıklı “Depremin oluşturduğu etki dalga dalga yayılmaya devam ediyor. Bu çerçevede depremzedelerin göçü gerekse kendi gayrimenkullerinin güvenlik riskini değerlendiren vatandaşlar bunu sorgulamaya gün geçtikçe devam ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Yakın bölgeler değerlendiriliyor”

Deprem endişesinin yanı sıra EYT’nin de göç kararında etkili olduğunu belirten Özelmacıklı, şöyle dedi:

“Çünkü EYT düzenlemesi sonrasında emekli olması planlanan 2 milyonu aşkın vatandaşın önemli bir kısmının İstanbul’da mevcutta çalışan ve yaşayanların olduğunu söylemek mümkün. İstanbul’a yakın olan Kocaeli, Sakarya, Trakya bölgeleri değerlendiriliyor.

Nispeten bu bölgeler çerçevesinde Trakya bölgesi deprem riski açısından daha avantajlı bir durumda olması nedeniyle ve deprem riski seviyesinin düşük olması nedeniyle daha çok tercih ediliyor.

Sahil bandı bölümündeki Tekirdağ’ın kuzeyi başta olmak üzere Kırklareli, Lüleburgaz, Edirne gibi alanlar daha hareketli bir durumda diyebiliriz.”

İki ilçeden yoğun göç

Özellikle iki ilçeden yoğun göç olduğunu kaydeden Özelmacıkla, “Bununla beraber bu noktada şehir merkezlerinde bitişik nizamlı, tarihi yarımadada da hareketlilik var. Kiralık konut arzı bu bölgelerde artıyor. Fatih, Bağcılar gibi bölgelerden ileri seviye göçler var” diye konuştu.

 

Kaynak : T24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.