Çin ile Hindistan arasında önemli anlaşmalar imzalandı

18 Eylül 2014 Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Yeni Delhi ziyareti sırasında Hindistan ile 12 önemli anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmalardan biri, Çin’in gelecek 5 yıl içinde Hindistan’ın altyapısı için 20..

Son Güncelleme: Whatsapp

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Yeni Delhi ziyareti sırasında Hindistan ile 12 önemli anlaşmaya imza attı. Bu anlaşmalardan biri, Çin’in gelecek 5 yıl içinde Hindistan’ın altyapısı için 20 milyar dolarlık yatırım yapmasını öngörüyor.

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile düzenlediği basın toplantısında, ilerleme sağlanması için “sınırda barışın önem taşıdığını” söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi de, sınırda barış ve huzurun sağlanması için Hindistan’la birlikte çalışacağını bildirdi.

İki lider arasındaki görüşmeler, Hindistan’ın Çin’i, Ladakh’da yeni toprak ihlallerine girişmekle suçladığı bir sırada gerçekleşti.

Çin, Hindistan’ın en önemli ticaret ortaklarından biri ve her iki devlet, aralarındaki sınır anlaşmazlıklarının yanı sıra bölgesel etki kurma konusunda da mücadele halindeler.

Delhi görüşmeleri sonunca imzalanan yatırım anlaşmaları kapsamında, Çin, Hindistan’ın eskiyen demiryolu sistemini yüksek hızlı trenleri taşıyabilecek çağdaş hatlarla yenileyecek ve tren istasyonlarını modernleştirecek.

Kaynak, AP

Gujarat ve Maharashtra’da organize sanayi bölgeleri kuracak olan Çin, farmakoloji ve tarım ürünleri de dahil olmak üzere Hindistan ürünlerine daha fazla pazar imkanı sağlayacak.

Çin ve Hindistan ticaret, uzay araştırmaları ve sivil nükleer enerji alanlarında işbirliğinin artırılması konusuna da eğildiler.

Görüşmeler kapsamında Hint ve Çin şirketleri arasında, uçak kiralama ve telekomünikasyon gibi çeşitili sektörlerde 3 milyar doları aşkın tutarda ön anlaşma imzalandı.

İki devlet arasında süregiden gerilime rağmen, Hindistan ve Çin arasında ticaretin hacmi yılda 70 milyar dolara yaklaştı. Hindistan’ın Çin’le olan ticaretinde, 2001-2002 yılları arasında 1 milyar dolar olan açık ise, şimdi 40 milyar doları aşmış durumda.

Kaynak : BBC Türkce

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.