Çin ‘casus balon krizinde egemenliğine zarar veren’ ABD kuruluşlarına karşı önlem alacağını açıkladı

Çin hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait yüksek irtifa balonlarının Sincan ve Tibet bölgeleri üzerinde uçtuğunu ve Çin’in egemenliğine zarar veren ABD kurumlarına karşı önlem alınacağını açıkladı.  İki ülke arasındaki “casus..

Çin ‘casus balon krizinde egemenliğine zarar veren’ ABD kuruluşlarına karşı önlem alacağını açıkladı
Son Güncelleme: Whatsapp

Çin hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait yüksek irtifa balonlarının Sincan ve Tibet bölgeleri üzerinde uçtuğunu ve Çin’in egemenliğine zarar veren ABD kurumlarına karşı önlem alınacağını açıkladı. 

İki ülke arasındaki “casus balonu” gerilimi devam ederken Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Wang Wenbin çarşamba günü yaptığı açıklamada, “ABD, ilgili Çin makamlarının onayı olmadan, Sincan, Tibet ve diğer eyaletlerde Çin’in karasal hava sahası üzerinde en az 10 yasa dışı uçuş yaptı.” dedi.

Wang, Washington’ın 6 Çinli şirketi ihracat kontrol listesine almasına ilişkinse “ABD gücünü kötüye kullandı, aşırı tepki gösterdi, durumu tırmandırdı ve bunu Çinli şirket ve kurumlara yasa dışı yaptırım uygulamak için bir bahane olarak kullandı.” şeklinde konuştu. 

Çin’in bu durumu kesinlikle kabul etmeyeceğini belirten Wang, “Çin egemenliğine ve güvenliğine zarar veren ilgili ABD kuruluşlarına karşı yasalara uygun şekilde önlemler alacaktır.” ifadelerini kullandı. 

Çin hafta içinde, 2022’nin başından bu yana ABD’ye ait 10’dan fazla yüksek irtifa balonunun hava sahasına girdiğini ileri sürmüştü. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby ise bu iddiaları reddederek “Çin üzerinde balon uçurmuyoruz. Bu kesinlikle doğru değil.” açıklaması yapmıştı.

‘Casus balon’ krizi nasıl başladı?

ABD Savunma Bakanlığı, 3 Şubat’ta Çin’e ait olduğu iddia edilen yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD ana kıtası üzerinde uçuş yaptığının ve Montana eyaletinde aralarında nükleer başlık ve uzun menzilli füze depolarının olduğu bazı hassas askeri tesislerin üzerinden geçtiğinin tespit edildiğini bildirmişti.

Çin, balonun ülkeye ait sivil bir hava aracı olduğunu, meteorolojik araştırma için kullanıldığını, kontrol kabiliyeti sınırlı olduğundan rüzgarlarla sürüklenerek yanlışlıkla ABD hava sahasına girdiğini ileri sürmüştü.

Çin’in açıklaması Washington’ı tatmin etmemiş, balon 4 Şubat’ta, Başkan Joe Biden’ın emriyle Atlantik Okyanusu üzerine çıktığında, ABD kara sularında Amerikan ordusuna ait savaş uçağı tarafından vurularak düşürülmüştü.

Beyaz Saray daha sonra, geçtiğimiz günlerde ülke semalarında tespit edilmelerinin ardından düşürülen 3 yeni cismin Çin istihbaratıyla bağlantısına dair bir bulgu elde edilemediğini bildirdi.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.