Bu paralar kimin ?

(Kamalı Haber) – Para Kambiyo Yasasına Aykırı ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket Etmek suçlarından tutuklanan zanlı Mustafa Balcı mahkeme huzuruna çıkarıldı. Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru..

Bu paralar kimin ?
Son Güncelleme: Whatsapp

(Kamalı Haber) – Para Kambiyo Yasasına Aykırı ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket Etmek suçlarından tutuklanan zanlı Mustafa Balcı mahkeme huzuruna çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Ayşe Develioğlu, olguları aktardı. Polis, huzurda bulunan zanlı Mustafa Balcı’nın ; Para Kambiyo Yasasına Aykırı ve Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Yasasına Aykırı Hareket Etmek suçlarına methalder olduğunu belirtti. Polis, zanlının 2 Şubat 2023 tarihinde, saat 07:00 raddelerinde Ercan Havalimanından KKTC’ye giriş yaptığı esnada, yasa gereği yolcu beraberinde taşıyacağı meblağdan yüksek olan 175,570 EURO ve 168.517 ABD Dolar nakit paraları Yetkili Makamlara beyan etmeyip giriş yaptığı esnada gümrük memurları tarafından tespit edildiğini söyledi. Polis, aynı gün zanlıdan bahse konu paralarla ilgili olarak izahat istendiği zaman zanlı cevaben İstanbul’da bir dövizci arkadaşından aldığını söylediğini, yine aynı gün zanlının şubeye sevk edildikten sonra yaptığı konu ile ilgili yaptığı sözlü beyanında konu parayı İstanbul’da yerde bulduğunu ve Kıbrıs’a gelip kumar oynayacağını belirttiğini söyledi. Polis, 02 şubat 2023 tarihinde başlatılan tahkikatta zanlının 3 şubat 2023 günü mahkeme huzuruna çıkartılarak 3 gün süre ile tutukluk emri temin edildiğini söyledi. Polis, zanlının tasarrufunda bulunan para hakkında adaleti yanıltıcı beyan verdiğini, paranın kaynağını gizlediğini ve tasarrufunda bulunan cep telefonunun şifresini ve içerisinde takılı bulunan GSM numarasını vermeyerek yine tahkikatın uzamasına neden olduğunu anlattı. Polis, mesele ile ilgili olarak zanlının telefon numarasının tespit edildiğini ve zanlı ile ülkemizde iletişimde olan kişilerin tespit edildiğini ve bu kişilerin sorgulanması gerektiğini söyledi. Polis, zanlının serbest kalması halinde sorgulanacak kişilere müdahale etme olasılığı kuvvetle muhtemel olduğundan, bu bağlamda zanlının 8 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Tutku Candaş, zanlının soruşturma maksatlı 8 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.