Birgün yazarı Karatepe: Boş tutulan, kiraya verilmeyen konutlara vergi konulmasının düşünülmesi gerekir

Birgün yazarı Yalçın Karatepe, barınma sorunun giderek büyüdüğüne dikkati çekerek, “Boş tutulan, kiraya verilmeyen konutlar üzerinden, o bölgenin ortalama kira oranlarına denk gelen tutarlarda vergi konulmasının düşünülmesi gerekir” önerisinde bulundu…

Birgün yazarı Karatepe: Boş tutulan, kiraya verilmeyen konutlara vergi konulmasının düşünülmesi gerekir
Son Güncelleme: Whatsapp

Birgün yazarı Yalçın Karatepe, barınma sorunun giderek büyüdüğüne dikkati çekerek, “Boş tutulan, kiraya verilmeyen konutlar üzerinden, o bölgenin ortalama kira oranlarına denk gelen tutarlarda vergi konulmasının düşünülmesi gerekir” önerisinde bulundu.

Karatepe, barınmanın temel bir ihtiyaç olduğunu ve bu sorunun “kökten” çözülmesi gerektiğini belirterek, “Bunun için yeni konut yapımından vergilendirmeye, birden çok konut sahipliğinden, boş konutlara yönelik işlemlere varıncaya kadar pek çok tedbirin birlikte düşünülmesi ve alınması gerekir” ifadelerini kullandı.

 Karatepe, vergi önerisini şöyle çeşitlendirdi:

“Üstelik bu vergiler standart olarak, belediyelerin belirlediği rayiç bedeller üzerinden değil, piyasa şartlarına göre yapılacak değerlendirme raporları üzerinden ve üstelik artan oranlı olmalıdır. Sadece emlak vergisi düzenlemesi de yeterli değildir. Boş tutulan, kiraya verilmeyen konutlar üzerinden, o bölgenin ortalama kira oranlarına denk gelen tutarlarda vergi konulmasının düşünülmesi gerekir. Böyle bir vergilendirme boş konutların daha uygun bedellerle kiralanması sonucunu doğuracaktır.”

Yazının tamamı için tıklayın

Kaynak : T24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.