Basın Konseyi’nden RTÜK’e tepki: Basın özgürlüğünü yok sayarak suç işliyor

Basın Konseyi, deprem yayınları nedeniyle Halk TV, TELE1, Fox TV’ye ceza vermesine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Seçim ortamında muhalefet milletvekillerinin eleştiri ve ifade özgürlüğünün bu yolla sansürlenmeye çalışıldığı da açıktır.” değerlendirmesi..

Basın Konseyi’nden RTÜK’e tepki: Basın özgürlüğünü yok sayarak suç işliyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Basın Konseyi, deprem yayınları nedeniyle Halk TV, TELE1, Fox TV’ye ceza vermesine tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Seçim ortamında muhalefet milletvekillerinin eleştiri ve ifade özgürlüğünün bu yolla sansürlenmeye çalışıldığı da açıktır.” değerlendirmesi yapıldı. 

Açıklamada, “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) iktidardan aldığı talimatla, deprem felaketinin yaşandığı bölgedeki aksaklıkları ve sorunları tüm çıplaklığı ile halka duyuran HALK TV, TELE1 ve FOX TV’ye ceza yağdırdı.  Üst Kurul’da AKP ve MHP kontenjanından seçilen üyelerin oylarıyla alınan kararlarla, canlı yayına katılan bir milletvekilinin sözleri nedeniyle HALK TV’ye; Merdan Yanardağ ve Emre Kongar’ın ‘18 Dakika’ programında iktidarı eleştirmeleri nedeniyle de TELE1’e 5 kez program durdurma ve reklam gelirinin yüzde 5 oranında idari para cezası verildi. FOX TV’ye ‘Orta Sayfa’ programı, HALK TV’ye de ‘Halk Meydanı’ programlarında ‘özgürce kanaat oluşumunun engellendiği’ iddiasıyla yine idari para cezası uygulandı.” ifadesi kullanıldı. 

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“RTÜK’ün, gerçekleri örtme ve sorumluluğunu gizleme telaşındaki iktidarın emriyle, eleştirel ve özgür yayın yapan televizyonlara verdiği bu cezalar, ifade ve basın özgürlüğü ihlalidir; halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkının gaspıdır. Seçim ortamında muhalefet milletvekillerinin eleştiri ve ifade özgürlüğünün bu yolla sansürlenmeye çalışıldığı da açıktır.

Basın Konseyi olarak, Anayasa teminatı altındaki basın özgürlüğü ihlalinin suç olduğunu; sorumluların imza attıkları bu kararların ve medya kuruluşlarını zarara uğratmanın hukuki ve cezai karşılığına katlanmak durumunda kalacaklarını hazırlatıyoruz. “

 

 

Kaynak : t24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.