Avukat Yılmaz: Savcı çocukları dinledi – Evrim Kepenek

Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarından Tuğba Yılmaz, depremzede çocukların İHH’ye verildiği yönündeki iddialara ilişkin bianet’le son güncel bilgileri paylaştı. Maraş’ta dokuz saat arayla meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan..

Avukat Yılmaz: Savcı çocukları dinledi – Evrim Kepenek
Son Güncelleme: Whatsapp

Çağdaş Hukukçular Derneği avukatlarından Tuğba Yılmaz, depremzede çocukların İHH’ye verildiği yönündeki iddialara ilişkin bianet’le son güncel bilgileri paylaştı.

Maraş’ta dokuz saat arayla meydana gelen ve 11 ilde yıkıma yol açan iki büyük deprem sonrasında en az 20 çocuk İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından İstanbul Beykoz’daki lüks bir sitede bulunan evlere teslim edildiği ortaya çıkmıştı.

İHH iddiaları kabul etmezken, TELE1.com.tr’den Egehan Erkün’e konuşan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkilisi, söz konusu ihbarın ardından bakanlık personellerinin polis ekipleriyle birlikte villaya gittiğini ve konutun Aynur Akdeniz isimli İHH yöneticisine ait olduğu bilgisine ulaştıklarını söylemişti.

“Tüm çocukların annesi yanında değil”

Yılmaz, kamuoyunda bu konuda çok yanlış bilgiler paylaşıldığını belirterek, şunları söyledi:

*Beykoz Savcılığı, çocukların yerleştirildiği Beykoz’daki lüks sitenin yöneticisi ve mahallenin muhtarını dinledi.

*Yine çocukların bir kısmının ifadesini aldığını öğrendik. Savcı çocukları dinledi. 

*Bu arada şunu belirtmek lazım. Bu çocukların tamamı anneleri ile birlikte orada değiller. Savcı 3-4 çocuğun annesi ile orada olmadığını söyledi. Diğerlerinin de yanında kim olduğunu tespit etmiş durumda değiliz. 

*Yine haberlere 20 çocuk gibi bir sayı yansımış durumda değil. Biz bu sayının da doğru olmadığını teyit edemedik, kaç çocuk olduğunu net olarak bilmiyoruz.

*Ayrıca Savcılıktan aldığımız göre Aile Bakanlığı, bu çocukların durumunu öğrenmek için dosyaya yazı göndermiş ve kendi görüşlerini içeren bir raporu da sunmuş. Yine dosyayı takip ettiklerini belirtmiş.

*Biz çocukların İHH gibi tarikat bağlantılı kurumlara verilmesini doğru bulmuyoruz. Çocuklar ve anneleri böyle kurumların eline bırakılmış durumda. Biz de ÇHD olarak sürecin takipçisi olacağız.

Afetlere Karşı Feminist Dayanışma’dan da tepki geldi. Dayanışma üyeleri, “CİMER’e şikayette bulunun” dedi.  

Ne olmuştu?

Deprem nedeniyle birçok çocuğun ailesini kaybettiği veya çocukların kaybolduğu iddia ediliyor. Depremin ilk günlerinden bu yana bazı depremzede çocuklara devlet tarafından sahip çıkılmadığı ileri sürülüyor.

Bu iddialara ilişkin daha öne açıklama yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, “Deprem bölgesinde şu ana kadar ailelerine ulaşılamayan refakatsiz çocuklar konusunda tek yetkili kurum bakanlığımızdır” demişti. 

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği, deprem bölgesindeki refakatsiz çocukların tarikatlar tarafından kaçırıldığı, kendilerini aileleri olarak tanıtan kişilere veya organ mafyalarına teslim edildiğine dair iddialar üzerine suç duyusunda bulundu.

Çağdaş Hukukçular Derneği de depremzede ve kimsesiz olabileceği düşünülen çocukların tarikatlarla ilişkili olabilecek bir derneğe teslim edildiği yönünde ciddi şüpheler içeren bir ihbar aldıklarını duyurmuştu.

(EMK)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.