Araştırma: Sabah erken saatlere ders koymak, akademik başarıyı düşürüyor

Singapur Üniversitesi’nden araştırmacılar, sabahın erken saatlerinde yapılan derslerin daha düşük akademik performansla ilişkili olduğunu tespit etti. Araştırmacılar, sabahın erken saatlerinde yapılan derslere katılımın daha düşük olup olmadığını; derslerin öğrencilerin uyku..

Araştırma: Sabah erken saatlere ders koymak, akademik başarıyı düşürüyor
Son Güncelleme: Whatsapp

Singapur Üniversitesi’nden araştırmacılar, sabahın erken saatlerinde yapılan derslerin daha düşük akademik performansla ilişkili olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar, sabahın erken saatlerinde yapılan derslere katılımın daha düşük olup olmadığını; derslerin öğrencilerin uyku ve akademik performansı üzerinde bir etkisi olup olmadığını test etmeyi amaçladı.

Independent Türkçe’de yer alan habere göre ekip, 23 bin 391 öğrencinin üniversite WiFi ağlarına giriş verilerini inceleyerek derslere katılımı takip etti. Sabah 08.00’deki derslere, günün ilerleyen saatlerindekilere göre yaklaşık yüzde 10 daha düşük katılım olduğu saptandı.

Giyilebilir teknolojik cihazlar aracılığıyla 181 öğrencinin bu derslerin olduğu günlerdeki uyku düzenleri de izlendi. Cihazlar sayesinde söz konusu öğrencilerin ders sırasında uyuyup uyumadıkları da gözlemlendi.

Hakemli bilimsel dergi Nature Behaviour’da yayımlanan makalede, “Öğrenciler saat 08.00’de yapılan derslerin yaklaşık üçte birinde zamanında uyanamadı, öğlen veya daha sonra başlayan derslerde bu sorun gözlemlenmedi” ifadeleri yer aldı.

“Öğrenciler yaklaşık aynı saatlerde yattı ama sabahki derslere katılmak için daha erken kalktı” diyen ekip, şöyle ekledi: “Sonuç olarak, gece uyku süresi sadece sabah ders olduğu gecelerde daha kısaydı.”

Bunun ardından veriler, öğrencilerin bahsi geçen derslerden aldığı notlarla karşılaştırıldı. 3 bin 818 öğrencinin notları üzerinde yapılan analiz, sabahları ders olan gün sayısının not ortalamasıyla negatif bir korelasyon gösterdi. Bir diğer deyişle sabahları daha fazla ders alan öğrencilerin notları daha düşüktü.

Ekip, “Erken saatteki dersler genellikle kaynakların verimli kullanımı (örneğin sınıfların paylaşımı) için ekleniyor” diye yazdı: “Ancak sonuçlarımız bir değiş tokuş yapılabileceğini gösteriyor. Öğrencilerin dersi kaçırma, daha az uyuma ve daha düşük not alma olasılıklarının arttığına işaret ediyor.”

Kaynak : t24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.