Araştırma: İnsanlar flört uygulamalarında nasıl bir partner arıyor?

Araştırmacılar, flört uygulamalarındaki kullanıcıların uyumlu, duygusal açıdan dengeli ve içe dönük görülen kişileri tercih etme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Independent Türkçe’nin haberine göre, Personality and Individual Differences adlı hakemli bilimsel..

Araştırma: İnsanlar flört uygulamalarında nasıl bir partner arıyor?
Son Güncelleme: Whatsapp

Araştırmacılar, flört uygulamalarındaki kullanıcıların uyumlu, duygusal açıdan dengeli ve içe dönük görülen kişileri tercih etme ihtimalinin daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

Independent Türkçe’nin haberine göre, Personality and Individual Differences adlı hakemli bilimsel dergide yayımlanan bulgular kullanıcıların, kendileriyle benzer düzeyde uyumluluğa, sorumluluğa ve dışa dönüklüğe sahip kişileri tercih etme eğiliminde olduğunu da gösterdi.

Birleşik Krallık’taki Stgirling Üniversitesi’nden Jessica De La Mare ve Anthony Lee adlı akademisyenler, araştırmada 383 kadın ve erkeğe yer verdi. Katılımcılar açıklık, sorumluluk, dışa dönüklük, uyumluluk ve duygusal denge olmak üzere üzere beş büyük kişilik özelliğiyle ilgili bir teste katıldı.

Katılımcılar, kendilerine benzeyen profilleri seçme eğiliminde

Bu kişilerden daha sonra 100 farklı flört uygulaması profilini değerlendirmesi istendi.  Bir kişinin fotoğrafından ve kısa bir açıklamadan oluşan profiller gösterilen kullanıcılar, bunlarla eşleşmek isteyip istemedikleri soruldu. Yazılar, beş büyük kişilik özelliğini yansıtacak şekilde hazırlandı.

Bulgular insanların içedönük, daha uyumlu ve duygusal açıdan daha dengeli algılanan profilleri daha çok tercih ettiğini gösterdi. Uyumluluk, açıklık ve dışa dönüklük seviyesi daha yüksek katılımcıların bu üç başlıkta kendilerine benzeyen profilleri seçme eğiliminde olduğu gözlemlendi.

 

Kaynak : t24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.