Araştırma: Avrupalı Homo Sapiensler 54 bin yıl önce ok ve yay kullanmış

Fransa’nın güneyinde bir mağarada bulunan kalıntılar, modern insanların ilk ataları olarak kabul edilen Homo Sapienslerin 54 bin yıl önce yani daha önce düşünülenden çok daha eski zamanlarda ok ve yay..

Araştırma: Avrupalı Homo Sapiensler 54 bin yıl önce ok ve yay kullanmış
Son Güncelleme: Whatsapp

Fransa’nın güneyinde bir mağarada bulunan kalıntılar, modern insanların ilk ataları olarak kabul edilen Homo Sapienslerin 54 bin yıl önce yani daha önce düşünülenden çok daha eski zamanlarda ok ve yay kullandığına işaret etti.

Çarşamba günü Science Advances dergisinde yayınlanan makaleye göre, bulgular Avrupa’daki okçuluk tarihini 40 bin yıl geriye götürmüş oldu.

Afrika kıtasında ok ve yay kullanımının 70 bin yıl öncesine kadar uzandığına dair bulgular daha önce elde edilmişti. Fakat Kuzey Avrupa’da turba bataklıklarında bulunan en eski kalıntılar 10-12 bin yıl öncesini gösteriyordu.

Yeni bulgular Rhone nehrine bakan Mandrin kayalıklarında keşfedildi. İlk defa 1990 yılında kazılan Mandrin mağarasında farklı farklı katmanlarda 80 bin yıl öncesine kadar giden kalıntılar bulunmuştu.

Son çalışmaya imza atan araştırmacılar daha önce de mağaranın hem Neanderthaller hem de modern kuzenleri Homo Sapiensler tarafından kullanıldığını belgelemişti. 

E Katmanı olarak bilinen katmanda 54 bin yıl önce Homo Sapienslerin mağarada Neanderthallerle geçişken dönemlerde bulunduğuna dair kalıntılar keşfedildi. 

Mağarada bulunan küçük çakmaktaşları ok ve yay kullanımı ile ilgili en somut kalıntılar olarak değerlendiriliyor çünkü bu aletleri yapmakta kullanılan tahta, deri, reçine ve kiriş gibi malzemeler zamanla doğada yok oluyor.

Bilim adamları buldukları yontulmuş küçük çakmak taşları üzerinde yaptıkları incelemelerde bunların okların ucuna takılan başlıklar olabileceği sonucuna vardı. Çünkü araştırmacılar bu kadar küçük ve hafif taşların doğrudan ava atılması ya da başka bir amaçla kullanılmasını mümkün görmüyor.

Ayrıca taşların ucundaki kırıkların mağarada bulunan başka kalıntılar üzerindeki izlere uyuştuğu da tespit edildi.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.