Arama-kurtarma ekipleri neden Türkiye’den ayrılıyor?

Arama-kurtarma ekipleri neden Türkiye’den ayrılıyor? İspanya’nın RTVE kanalına konuşan İspanya arama-kurtarma ekibi mensubu Frutos, “Türkiye hükümeti enkazlara iş makineleriyle girme kararı verdi. makineler insanları öldürür. Bunun bir parçası olmayacağız” dedi…

Arama-kurtarma ekipleri neden Türkiye’den ayrılıyor?
Son Güncelleme: Whatsapp

Arama-kurtarma ekipleri neden Türkiye’den ayrılıyor?

İspanya’nın RTVE kanalına konuşan İspanya arama-kurtarma ekibi mensubu Frutos, “Türkiye hükümeti enkazlara iş makineleriyle girme kararı verdi. makineler insanları öldürür. Bunun bir parçası olmayacağız” dedi.

Maraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından arama-kurtarma çalışmalarına destek olmak için İspanya’dan gelen üç ekip ülkelerine döndü.

Anadolu Ajansı’nın (AA) aktardığına göre, Sınır Tanımayan İtfaiyeciler ekibinden Cinthia Morales, ülkeden ayrılmadan yaptığı açıklamada, “İyi bir iş çıkardığımız için memnun bir şekilde dönüyoruz. Çok zordu ve gücümüzün el verdiği ölçüde, elimizden geleni yapmaya çalıştık. Türk yetkililerle ve gönüllülerle çok iyi bir şekilde, koordineli çalıştık” dedi.

Öte yandan, İspanya basınına yansıyan haberlere göre, “hükümetin enkazlara iş makineleriyle girme kararı” da bu kararda etkili oldu.

İspanya’nın RTVE kanalına konuşan İspanya ekiplerinden Pedro Frutos, “Türk hükümeti enkazlara iş makineleriyle girme kararı verdi. İş makineleri koymak demek zaman kazanmak demek. Fakat makineler insanları öldürür. Böyle bir şey bir sürü insanın ölmesi demek” dedi.

Frustos, “Biz bunun parçası olmayacağız” diye ekledi.

“Daha iyi koordinasyon olsaydı…”

İspanya Sevilla ekibi de İspanya’ya dönme kararı alanlar arasında. Ekip üyesi Juan Francisco Gutierrez Zazo, özetle şöyle konuştu:

“Eğer daha iyi koordinasyon olsaydı yani yetkili kurum veya hükümet daha sağlıklı bir koordinasyon yapabilseydi bugün burada elimizde bulunan imkanlardan çok daha fazla faydalanabilirdik.”

Dört gün boyunca Hatay’da çalışan Slovakya ekibi ise “Bize bugün döneceğimiz söyledi, çünkü tam bir insanlık krizi ortaya çıkıyor zira hükümet iş makineleriyle enkaza girmeye karar vermiş” açıklamasında bulundu.

Daha önce de Avusturya ve Almanya’dan gelen uluslararası kurtarma ekipleri “güvenlik kaygıları” nedeniyle çalışmalarını durdurmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da iddialara yanıt olarak: “Bu kadar iftira olur mu?” diye sormuştu. Ekipler bir süre sonra çalışmalarına yeniden başlamıştı.

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Türkiye’ye gelen uluslararası yardım ekiplerinden bazıları ülkelerine dönme kararı aldı.

Şalom gazetesinin aktardığına göre, İsrail’in United Hatzalah (Birleşik Kurtarma) gönüllü sağlık servisi, 11 Şubat gecesi elde edilen istihbarata göre “IŞİD tarafından önemli bir güvenlik tehdidi almaları nedeniyle, sağlık servisinin bir an önce İsrail’e dönmesi” yönünde karar aldı.

United Hatzalah Operasyon Başkanı Dov Maisel, “Ekibimizi Türkiye’nin Suriye sınırına yakın bölgesine göndermenin belli bir risk taşıdığını biliyorduk ancak hayat kurtarma görevimiz adına tehdidi azaltmak için gerekli adımları attık” diyerek özetle şu açıklamayı yaptı:

“Ne yazık ki, arama kurtarma ekibimize yönelik somut ve acil bir tehdit istihbaratı aldık ve personelimizin güvenliğini ilk sıraya koymak zorundayız.

“İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) İç Cephe Komutanlığı, arama kurtarma birimleri, yerel kurtarma kuvvetleri ve Kızılay ile iş birliği içinde 15 kişinin kurtarılmasına yardımcı olan ekibimizin sadece birkaç gün içinde başardıklarından son derece gurur duyuyoruz.

“Ekibimizin hızlı ve güvenli bir şekilde İsrail’e dönmesine yardımcı olan Dr. Adelson’a da teşekkür etmek istiyorum:”

United Hatzalah ekibinin mevcut uçakları bulunmaması nedeniyle, İsrailli milyarder Miriam Adelson özel jetini ekibe tahsis etmişti.

Devletin kurtarma ekibi de ayrılma kararı aldı

Deutsche Welle (DW) Türkçe’nin aktardığına göre, United Hatzalah ekibinin ardından devletin kurtarma birimi de İsrail’e dönme kararı aldı.

Dün yapılan açıklamada, İsrail ordusuna bağlı arama kurtarma ekiplerinin bugün İsrail’e döneceği bilgisi paylaşıldı.

İsrail’in Ankara Büyükelçiliği’nin verdiği bilgiye göre, İsrail’in bölgede kurduğu sahra hastanesi ise depremde yaralanan yurttaşlara hizmet vermeye devam edecek. Açıklamada, İsrail arama kurtarma ekibinin altı günde 19 kişiyi enkaz altından çıkardığı da ifade edildi.

Almanya ekipleri de ülkelerine dönüyor

Öte yandan, Maraş merkezli depremlerin ardından 10 ilde başlayan arama-kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’ye gelen Almanya merkezli ekiplerden bazıları da ülkelerine dönme kararı aldı.

DW Türkçe’nin haberine göre, Almanya’nın Teknik Yardım Kuruluşu’ndan (THW) dün (12 Şubat) Agence France-Presse’e (AFP) yapılan açıklamada, 50 kişilik ekibin Almanya’ya dönmeye hazırlandığı bildirildi. Açıklamada ekibin bugün ülkelerine dönmesinin planlandığı kaydedildi.

Arama kurtarma çalışmalarına katılmak üzere Türkiye’de bulunan Almanya merkezli yardım kuruluşları ISAR Germany ve köpekli kurtarma kuruluşu BRH’nin ortak ekibi de bugün Almanya’ya dönecek.

BRH Başkanı Jürgen Schart, konuyla ilgili açıklamasında, kuruluşun bugüne kadarki en kapsamlı yurtdışı görevini yerine getirdiğini belirtirken, ISAR Almanya Genel Müdürü Michael Lesmeister de “İnsanları kurtarabilmek için tükenmenin eşiğine gelene kadar çalıştılar” dedi.

İki kuruluştan yapılan ortak açıklamaya göre, 42 yardım görevlisi ve yedi arama-kurtarma köpeği Hatay’ın Kırıkhan ilçesinde arama kurtarma çalışmalarına katıldı ve enkazdan dört kişiyi sağ kurtardı.

Her iki kuruluş da deprem bölgesindeki insanlara yönelik yardımlarını ise sürdüreceklerini açıkladı.

Yardım kuruluşu @fire gönüllüleri da dün Almanya’ya döndü. Kuruluştan yapılan açıklamada, Maraş’ta 38 yardım görevlisi ve üç kurtarma köpeği ile depremin yaşandığı 6 Şubat’tan bu yana çalışmalar yapıldığı, ekiplerin beş kişiyi enkazdan çıkarmayı başardığı kaydedildi. (SD)

 

Kaynak : (Bianet)

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.