Antakya’da enkaz başında bekleyiş sürüyor: “‘Artık vazgeçtik, cenazelerimizi alalım, gidelim’ dediğimiz anda birisi geliyor, ‘Isı var’ diyor”

Hatay Antakya’da; depremde dört katı çöken sekiz katlı Ata Apartmanı’nda umutlu bekleyiş, depremin 10. gününde sürüyor. Her an tamamen yıkılma riskinin sürdüğünün belirtildiği enkazda bugün ses dinleme çalışması yapıldı. Çevredekilerden..

Antakya’da enkaz başında bekleyiş sürüyor: “‘Artık vazgeçtik, cenazelerimizi alalım, gidelim’ dediğimiz anda birisi geliyor, ‘Isı var’ diyor”
Son Güncelleme: Whatsapp

Hatay Antakya’da; depremde dört katı çöken sekiz katlı Ata Apartmanı’nda umutlu bekleyiş, depremin 10. gününde sürüyor. Her an tamamen yıkılma riskinin sürdüğünün belirtildiği enkazda bugün ses dinleme çalışması yapıldı. Çevredekilerden sessiz olmaları, hatta yürümemeleri istendi. İki kuzeninin enkazdan çıkarılmasını bekleyen depremzede Cüneyt Cüneytoğlu, “Sekizinci günde, bir saat içinde sekiz defa ses aldılar. Binaya girilmedi. Binayı da yıktırmadılar. ‘Bina yıkılsın, öyle girelim’ dediler. Bunun için de kimse yardımcı olmadı. Şu an AFAD bizim binayı ‘eks bina’ olarak işaretlemiş. Onları çağırıyoruz zaten, hiç gelmiyorlar. Bizim en güvendiğimiz kurum da o. Gelen gönüllüler, madenciler şimdi ve Meksika ekibi girmeye çalışıyor. Hâlâ içeride hayat belirtisi olduğunu söylüyorlar. Umutlarımızın tükendiği anda birisi geliyor, ‘Isı var’ diyor. Allah’tan ümit kesilmez. Ama sonuç yok” dedi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma neden olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin 10’uncu gününde de arama kurtarma çalışmaları sürüyor. Depremde büyük yıkımın ve can kaybının yaşandığı Hatay’ın Antakya ilçesinin Saraykent Mahallesi’ndeki İnönü Caddesi üzerinde bulunan sekiz katlı Ata Apartmanı’nın ilk 4 katı yıkıldı, cadde üzerine doğru yan yatan üst katları da her an yıkılma riski taşıyor.

Son olarak, depremin sekizinci gününde ses tespit edildiğinin belirtildiği enkazda arama kurtarma çalışmaları bugün de sürdü. Çalışmalar için Zonguldak’tan gelen madencilerin açtığı tünel ile enkaza yılan kamera sokuldu. Yaşam alanlarının oluştuğunun tespit edilmesiyle görevliler, çevredeki kişilerden sessiz olmalarını ve hareket etmemelerini isterken hareket hâlindeki araçlar da durduruldu. Binanın enkazı çevresinde umutlu bekleyiş dakikalarca sürdü. Henüz enkazda yaşam olduğuna dair kesin bulguya rastlanılmadığı belirtilirken ara sıra ses ve ısı tespitinin yapıldığı ancak tespit edilen bu ses ve ısının insana ait olup olmadığının belirlenmesi için çalışmaların devam ettiği öğrenildi.

Ata Apartmanı’nda iki kuzeninin ve kuzenlerinin bebeğinin olduğunu; depremin ilk gününden beri çıkarılmalarını beklediğini söyleyen Cüneyt Cüneytoğlu,  içeriden ses aldıklarını ama kimsenin enkaza girmeye cesaret edemediğini, depremin sekizinci gününde, bir saat içerisinde enkazdan 8 defa ses aldıklarını belirtti.

“Yalnız girmeye cesaret edemediler, oyaladılar bizi bugüne kadar”

Cüneytoğlu, şöyle konuştu:

“Burada, enkaz altında iki kuzenim ve bir bebekleri var. Bugün depremin 10’uncu günü. Biz içeriden çok ses aldık. Depremin üçüncü gününden sonra bir ekip geldi, dinleme yaptı, ses de ısı da aldı. Yalnız girmeye cesaret edemediler. Dördüncü günü de geldiler, artık duyan gelmeye başladı ama geliyorlar, sadece fotoğraf çekiyorlar, story yapıyorlar, gidiyorlar. ‘Ekipman eksik’ diyorlar. ‘Profesyonel ekip lazım’ diyorlar. Hep de böyle dediler. Oyaladılar bizi bugüne kadar.

“AFAD’ı çağırıyoruz zaten, hiç gelmiyorlar”

En son 8’inci gününde, bir saat içinde 8 defa ses aldılar ekipler. Buraya vinç yığıldı, ekskavatörler geldi, bayağı bir uğraşıldı ama artçı deprem oldu. O artçı deprem esnasında hepsi dışarı kaçtı. İçeride 8 defa, bir saat içinde ses alınmasına rağmen girilmedi. Binayı da yıktırmadılar. Hani ‘Bina yıkılsın, öyle girelim’ dediler. Bunun için de kimse yardımcı olmadı. Şu an AFAD bizim binayı ‘eks bina’ olarak işaretlemiş. Yani kırmızı işaret, ‘Artık buraya girilmez’ gibisinden. Onları (AFAD’ı) çağırıyoruz zaten, hiç gelmiyorlar. Bizim en güvendiğimiz kurum da o. Gelen gönüllüler, madenciler şimdi ve Meksika ekibi girmeye çalışıyor. Gireceklerini zannetmiyorum ama inşallah girerler.

“Allah’tan ümit kesilmez ama yok yani sonuç yok”

Hâlâ içeride hayat belirtisi olduğunu söylüyorlar. Umutlarımızın tükendiği anda hani ‘Artık vazgeçtik, cenazelerimizi alalım, gidelim’ dediğimiz anda birisi geliyor, ‘Isı var’ diyor. Kuzenlerimin anneleri, babaları yine umutlanıyor, biz de yine umutlanıyoruz ama sonuç yok. Bize sonuç lazım, netice lazım. Elbette onları görmeden ne ölü ne diri diyemiyoruz. Allah’tan ümit kesilmez ama yok yani sonuç yok.”

Enkaza bugün yılan kamera ile girildiğini de söyleyen Cüneytoğlu, “İçeride yaşama alanı olduğunu gördüler. Şimdi Zonguldak Türkiye Taşkömürü Kurumu Madencileri ve Meksika profesyonel ekipleri içeri girmeye çalışacakmış. Zannetmiyorum bir netice alınacağını ama inşallah alırlar. Umarım alırlar” diye konuştu. (ANKA) 

Kaynak : t24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.