Anket: Merkez Bankası’nın perşembe günü faizleri indirmesi bekleniyor

AA Finans anketine katılan ekonomistlerin çoğu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirmesini bekliyor. 17 ekonomistle gerçekleştirilen ankette; 10 ekonomist yüzde 9 düzeyinde bulunan politika faizinin..

Anket: Merkez Bankası’nın perşembe günü faizleri indirmesi bekleniyor
Son Güncelleme: Whatsapp

AA Finans anketine katılan ekonomistlerin çoğu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 100 baz puan indirmesini bekliyor.

17 ekonomistle gerçekleştirilen ankette; 10 ekonomist yüzde 9 düzeyinde bulunan politika faizinin 100 baz puan düşürüleceği yönünde görüş bildirirken, 1’i bu indirimin 150 baz puan olacağını tahmin ediyor. Ekonomistlerden 6’sı ise politika faizinin sabit tutulmasını bekliyor.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında, politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 9 düzeyinde tutulmuştu.

TCMB, faiz kararını, perşembe saat 14.00’te açıklayacak.

JP Morgan ve Morgan Stanley de faiz indirim bekliyor

ABD merkezli bankalar JP Morgan ve Morgan Stanley’nin geçen hafta çıkan bilgi notlarında da TCMB’den 100 baz puanlık faiz indiriminin beklendiği belirtilmişti.

Ocak ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında faizi sabit tutan TCMB, toplantı sonrasında yayımladığı metinden politika faizinin yeterli olduğuna ilişkin ifadeyi çıkarmıştı. 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, ocak ayı sonunda katıldığı bir televizyon yayınında, ”Dünyada faizi sürekli yükselttiler. Ben de tam aksine faizi indirmenin mücadelesini verdim. Şu anda bizde faiz yüzde 9 bunu daha da düşüreceğiz” diye konuşmuştu.

Kaynak : T24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.