Alibaba dev halka arz sonrası Wall Street’i salladı

19 Eylül 2014 Asya’nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, New York borsasındaki halka arzda 21,8 milyar dolar gelir elde ettikten sonra ilk işlem gününde de hızla yükseldi…

Son Güncelleme: Whatsapp

Asya’nın en büyük internet alışveriş portalı olan Çinli Alibaba, New York borsasındaki halka arzda 21,8 milyar dolar gelir elde ettikten sonra ilk işlem gününde de hızla yükseldi. Hisse fiyatı açılışta 68 dolardan 92,70 dolara fırladı.

New York borsasındaki açılış gongunu şirketin kurucusu Jack Ma çaldı ve daha ilk dakikalarda Alibaba hisselerinde 100 milyonun üzerinde işlem gerçekleşti.

Borsanın açılmasıyla birlikte Alibaba hisseleri yüzde 36 prim yapınca şirketin piyasa değeri de 227 milyar dolara çıktı.

Halka arz öncesinde yapılan değerleme çalışmalarında şirketin değeri 167,6 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

Alibaba’yı bu kadar değerli kılan ise Çin’de internet üzerinden yapılan alışverişlerin yüzde 80’ini yönetiyor olması.

Şirketin siteleri üzerinden yaratılan iş hacmi, Amazon ve eBay’in yarattığı iş hacminin toplamından daha fazla.

Alibaba’nın şimdiden ABD’nin dev şirketleri Walt Disney ya da Boeing’den daha değerli bir şirket konumunda olduğu düşünülüyor.

İkincil piyasa işlemleriyle birlikte birçok yatırım bankasının Alibaba’yı hisse portföylerine eklediği düşünülüyor.

Şu anki büyüklüğüne kıyasla çok daha mütevazi bir bütçe ve hedefle 15 yıl önce yola çıkan Alibaba, emekli bir öğretmen olan Jack Ma tarafından kurulmuştu.

Ortaklık yapısı

ABD’li arama motoru devi Yahoo, Alibaba’daki hisselerinin 8 milyar dolarlık bölümünü halka arzda satacak. Böylece Yahoo’nun şirketteki ortaklık payı yüzde 16’ya gerileyecek.

Japon Softbank ise halka arza katılmayacağını açıkladı. Şirket yüzde 32 ile Alibaba’nın en büyük hissedarı olmaya devam ediyor.

Ancak şirketin kontrolü kurucu Jack Ma ve yardımcılarının elinde kalmaya devam edecek.

27 kişiden oluşan ve ‘Alibaba ortaklığı’ olarak anılan bir ekip şirketin Yönetim Kurulu üyelerinin büyük kısmını belirliyor.

Hong Kong borsası bu yönetim yapısına itiraz edince Alibaba yönetimi de halka arzı New York borsasında yapma kararı almıştı.

Alibaba, mevcut yönetim yapısının şirketin yenilikçi ruhu için gerekli olduğu görüşünde.

Jack Ma’nın elindeki hisselerin değerinin 14 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor. Elinde şirket hissesi bulunduran ve halka arza katılan Alibaba çalışanlarının bir gecede milyoner olduğu söyleniyor.

Alibaba ne iş yapar?

Alibaba toptan satışçılar, perakendeciler ve küçük işletmeler için internet üzerinde oluşturulmuş bir pazar yeri gibi çalışıyor. Şirket yapılan her alışverişte para transferlerini yönetiyor ve hem alıcının hem de satıcının sorun yaşamadan işlemi gerçekleştirmesini sağlıyor.

Alibaba sitelerine kayıtlı 279 milyon aktif müşteri var. Bu müşteriler ayda en az bir kez siteleri ziyaret ediyor.

Çin’de giderek yaygınlaşan internet kullanımı ve bilinciyle birlikte internet üzerinden alışveriş sektörünün de hızla büyümesi bekleniyor.

Alibaba ise halka arzla elde edeceği geliri hem gelişen ülkelere hem de ABD ve Avrupa pazarlarına girmek için kullanacağını söylüyor.

Alibaba bu yılın ikinci çeyreğinde 2 milyar dolar kâr elde ettiğini açıkladı. Yılın ikinci üç aylık döneminde Alibaba’nın satışları yüzde 46 oranında arttı ve 2,54 milyar dolara yükseldi.

Kaynak : BBC Türkce

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.