AFAD Müdürü Tatar: Artçılarda azalma yok, 2 yıl sürmesini bekliyoruz

*Fotoğraf: AA/arşiv Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, AFAD Genel Merkezi’nde yaptığı toplantıda Maraş merkezli depremlerle ilgili son durumu aktardı.  Tatar, Pazarcık..

AFAD Müdürü Tatar: Artçılarda azalma yok, 2 yıl sürmesini bekliyoruz
Son Güncelleme: Whatsapp

*Fotoğraf: AA/arşiv

Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, AFAD Genel Merkezi’nde yaptığı toplantıda Maraş merkezli depremlerle ilgili son durumu aktardı. 

Tatar, Pazarcık ve Elbistan’da 9 saat arayla yaşanan iki büyük depremden sonra toplam 9 bin 470 artçı sarsıntı yaşandığını söyledi.

“En az iki yıl daha artçı sarsıntıların yaşanabileceğini” ifade eden Tatar, “Türkiye’nin her yerinde deprem oluşturacak faylar olduğunu” vurguladı.

“Üç dakikada bir artçı sarsıntı oluyor”

Hasarlı binalardan uzak durulması gerektiğini belirten Tatar, “Artçı sarsıntılarda düzenli azalmanın olmadığını görüyoruz. Bunun uzun bir süre daha devam edeceğini, belli bir zaman sonra azalarak sona ereceğini söylemek mümkün.

“En az 2 yıl kadar daha artçı sarsıntının devam edeceğini beklediğimizi ifade etmek isterim. Ortalama 3 dakika civarında 1 artçı sarsıntının yaşandığını ifade etmekte yarar var. Bugün de yaşadığımız deprem bize şunu hatırlatıyor; hasarlı binalardan uzak durmakta fayda var” dedi. 

“Her yerde deprem oluşturacak faylar var”

Tatar, sosyal medyada yer alan ses kayıtlarına itibar edilmemesi gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Sosyal medya üzerinden değişik ses kayıtları ile yayılan birtakım haberlerin olduğunu görüyoruz. Özellikle bir depremin önceden yerinin, saatinin bilinmesi, belirlenmesi mümkün değil.

 

“Hiçbir vatandaşımızın kendilerine ulaşan, sosyal medya üzerinden gelen ses kayıtlarına, bilgilere itibar etmemesi çok önemli. Zaman zaman deprem bölgesi ve dışında kalan illerde de benzer travmanın yaşandığını biliyoruz.

“Bir fay üzerinde hangi saatte hangi gün bir deprem yaşanacağını söylemek mümkün olmamak ile birlikte ülkemiz bir deprem ülkesi ve her yerinde deprem oluşturacak faylar var. Yapılacak şey, devlet ve millet olarak bunlara hazırlıklı olmak.”

(RT)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.