AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar: Kimi yerleşim alanlarında kaya düşmesi ve heyelan gibi sahadan gelen bilgiler var

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Hatay Defne’de 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından 116 artçı sarsıntı meydana geldiğini belirterek, “Üç depremi dikkate..

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar: Kimi yerleşim alanlarında kaya düşmesi ve heyelan gibi sahadan gelen bilgiler var
Son Güncelleme: Whatsapp

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Orhan Tatar, Hatay Defne’de 6,4 büyüklüğündeki depremin ardından 116 artçı sarsıntı meydana geldiğini belirterek, “Üç depremi dikkate aldığımızda şu ana kadar meydana gelen toplam artçı deprem sayısı, 7 bin 242” dedi. Tatar, “Bunun yanı sıra dünkü depremden sonra bu tip ikinci afet risklerini gördük. Kimi yerleşim alanlarında kaya düşmesi ve heyelan gibi sahadan gelen bilgiler var. Kaya düşmesi ve heyelan tehlikesi olan bölgelerde daha dikkatli olunmasını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” ifadesini kullandı. 

AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Tatar, AFAD Genel Merkezi’nde açıklamalarda bulundu. Tatar, Hatay’ın Defne ilçesinde dün akşam meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depremin, bağımsız deprem olduğunu kaydederek, “Bu deprem, Antakya’nın güneyinde bizim ‘Antakya fayı’ diye adlandırdığımız faydan kaynaklanan bir deprem. Büyüklüğü 6,4. Bu büyüklükteki ana depremden sonra ise en büyüğü 5,8 olmak üzere şu ana kadar Hatay merkezli 116 deprem meydana geldi. Üç depremi dikkate aldığımızda şu ana kadar meydana gelen toplam artçı deprem sayısı 7 bin 242. Bu artçı sarsıntıların 41 tanesi 5 ile 6 arası büyüklükte, 450 tanesi ise 4 ile 5 arası büyüklükte” diye konuştu.

“Tsunami uyarısı rutin”

Artçı sarsıntıların hasarlı binada yıkıma neden olabileceğine işaret eden Tatar, şunları söyledi:

“Vatandaşlarımız bu tip binalardan uzak durmalı. Bunun yanı sıra dünkü depremden sonra bu tip ikinci afet risklerini gördük. Kimi yerleşim alanlarında kaya düşmesi ve heyelan gibi sahadan gelen bilgiler var. Kaya düşmesi ve heyelan tehlikesi olan bölgelerde daha dikkatli olunmasını bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Son 16 günde yaşadığımız depremler sonrasında bir tsunami uyarısı da yaptık. Bu son derece rutin bir uyarı. Kıyıdan 100 kilometre içeride karada meydana gelen belli büyüklükteki depremlerde bu uyarıyı yapmak zorundayız. Dün yaklaşık 2 saate yakın bir süre bu uyarı açık kaldı; ancak böyle bir riskin olmadığı ortaya çıkınca bu uyarıyı kaldırmış olduk.” 

Tatar, depremlerin hiçbir hatayı affetmediğini ve herkesin bu durumdan ders çıkarması gerektiğini de vurguladı. (DHA)

Kaynak : t24.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.