Adıyaman Kriz Koordinasyon Merkezi gönüllü çağrısı yaptı – Roza Yiğit

Adıyaman’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve sivil toplum örgütleri ile meslek odaları tarafından kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi için gönüllü çağrısı yapıldı. Kriz Koordinasyon Merkezi, 700 kişiden..

Adıyaman Kriz Koordinasyon Merkezi gönüllü çağrısı yaptı – Roza Yiğit
Son Güncelleme: Whatsapp

Adıyaman’da Halkların Demokratik Partisi (HDP), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) ve sivil toplum örgütleri ile meslek odaları tarafından kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi için gönüllü çağrısı yapıldı.

Kriz Koordinasyon Merkezi, 700 kişiden fazla gönüllü bir ekiple farklı kentlerden ve büyükşehir belediyelerinden gönderilen yardımlarla, yurttaşların beslenme, giyim, barınma ve sağlık sorunlarını çözmeye çalışıyor.

Üç öğün yemek

Alevi Kültür Dernekleri Adıyaman Şubesi Yeni Mahalle Cemevi ile Organize Sanayide kurulan koordinasyon merkezleri; bilgi işlem, depo sorumluları, gönüllü araç kaydı ve sorumluları, tespit çalışması gibi birçok organizasyon birimini bünyesinde bulunduruyor.

Yeni Mahalle Cemevi’nde, HDP yönetimindeki Çınar Belediyesi’nin kurduğu yemek çadırında günde 3 öğün yemek hazırlanarak, gönüllülere ve enkazda çalışan kişilere ve depremzedelere yemek dağıtılıyor.

Merkez bünyesinde kurulan Sağlık Kabininde ise cerrahi işlem gerektirmeyen acil sağlık sorunlarına müdahale ediliyor. Öte yandan çadır kent kurulması yönünde başlatılan çalışmalarda, acil tüm ihtiyaçlar merkez üzerinden karşılanıyor. Merkez bünyesindeki gönüllü ekipler aynı zamanda enkazda arama-kurtarma faaliyetleri de yürütüyor.

Gönüllü ekiplerin çalışmalarını uzun süre devam ettirebilmesi ve oluşturulacak çadır ve konteyner kentlerde dönüşümün sağlanması için kriz merkezi gönüllü formu hazırlayarak tüm yurttaşlara çağrıda bulundu.

“Daha fazla gönüllüye ihtiyacımız var”

Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) grubuyla birlikte depremin ikinci gününde Diyarbakır’dan kente gelen Hêvî Tekin, depremin ikinci gününde akşam 20.00’de Adıyaman’a geldiklerini belirterek şöyle devam etti:

“İlk gece arkadaşların araçlarıyla beraberimizde getirdiğimiz gıda ürünlerini sokaklarda kalmak zorunda kalan vatandaşlara dağıttık. Koordinasyonumuz üçüncü günün sabahında oluşturuldu. Diyarbakır’da kurulan merkezi koordinasyon ile gönüllü yardımda bulunmak isteyen vatandaşlarla iletişim ağı oluşturarak organizasyonu sağladık. İlk etapta kalacak yer problemi çok yaşadık sonraki günlerde depoların bir kısmını arkadaşların uyuma alanına dönüştürdük. Şu anda bir ilerleme kat edebildik. Dağıtımı kendi gönüllü arkadaşlarımızın araçlarıyla yapıyoruz. Bu arkadaşlar kendi araçları ile tespit edilen merkez ve ilçe köylerine, merkezdeki mahallelere dağıtımı yapıyor. Aynı zamanda vatandaşlar bireysel ve kendi araçlarıyla ihtiyaçlarını alabiliyor. Böyle bir süreçte daha fazla gönüllü arkadaşlara ihtiyacımız var.”

Yemek bölümünde çalışan Botanlı Tiktok fenomeni Yaşar Çiçek de tüm halkı dayanışmaya çağırarak şöyle dedi: “Enkaz altındaki kardeşlerimize maddi ve manevi olarak destek çıkalım. Gerçekten kardeşlerimizin ihtiyacı var. Şu anda kimi bir çöp getirse, kimi bir ağaç getirse kimi bir tuz getirse yeterlidir. Elinizi taşın altına koyun arkadaşlar. Türkiye kan ağlıyor gerçekten nasıl uyuyabiliyorsunuz kendi evlerinizde. Ben şahsi adıma söylüyorum. Şu anda vicdanım rahat değil uyuyamıyorum. Tüm halkımızı dayanışmaya çağırıyorum.”

(RY/AÖ)

Kaynak : Bianet.org

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.