AB, Rusya’yı vergi cenneti kara listesine ekledi

Avrupa Konseyi, Rusya’nın AB’nin “vergi amaçlarıyla işbirliği yapmayan yetki alanları” listesine eklendiğini duyurdu. Blok, Moskova’yı zararlı vergi uygulamalarını sürdürmekle suçladı. İngiliz Virgin Adaları, Kosta Rika ve Marshall Adaları da dahil..

AB, Rusya’yı vergi cenneti kara listesine ekledi
Son Güncelleme: Whatsapp

Avrupa Konseyi, Rusya’nın AB’nin “vergi amaçlarıyla işbirliği yapmayan yetki alanları” listesine eklendiğini duyurdu. Blok, Moskova’yı zararlı vergi uygulamalarını sürdürmekle suçladı.

İngiliz Virgin Adaları, Kosta Rika ve Marshall Adaları da dahil olmak üzere uluslararası standartlara uymadığı iddiasıyla Rusya’nın yanı sıra vergi cennetleri kara listesine üç yargı bölgesi daha eklendi. Liste şimdi 16 yargı bölgesini içeriyor.

Konsey’in internet sitesinde yayınlanan bir açıklamaya göre, 2022’de yürürlüğe giren Rus mevzuatında, “Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının ardından Rusya ile vergilendirmeye ilişkin konulardaki diyalog durma noktasına geldi ” denildi.


ABD küresel petrol arzını dengelemek için petrol rezervlerini kullanacak

ABD küresel petrol arzını dengelemek için petrol rezervlerini kullanacak

AB vergi cennetleri listesi ilk olarak 2017 yılında vergi kaçakçılığı ve kaçınma planlarıyla mücadele etmek amacıyla tanıtıldı. AB yasalarına göre, kara listeye alınan ülkeler itibar zedelenmesiyle karşı karşıyadır ve belirli AB fonlarından yardım almak için başvurmaları yasak.

İsveç Maliye Bakanı Elisabeth Svantesson, “Listede yer alan tüm ülkelerden yasal çerçevelerini iyileştirmelerini ve vergilendirmede uluslararası standartlara uyum sağlamaya yönelik çalışmalarını istiyoruz” dedi.

Bloğun üye devletleri ayrıca vergi kaydı olan bireyler ve kara listeye alınmış ülkelerden firmalarla yapılan mali işlemleri özel inceleme ile ele almakla görevlendirildi.

Kaynak : CNN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.