AB Komisyonu, çalışanlarının özel ve kurumsal telefonlarında TikTok’u yasakladı

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, çalışanlarına özel ve kurumsal telefonlarından Çinli TikTok uygulamasını güvenlik endişeleri nedeniyle kaldırmaları talimatı verdi. Birliğin yürütme organı olarak faaliyet gösteren AB Komisyonu, bu çerçevede, sabah saatlerinde..

AB Komisyonu, çalışanlarının özel ve kurumsal telefonlarında TikTok’u yasakladı
Son Güncelleme: Whatsapp

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, çalışanlarına özel ve kurumsal telefonlarından Çinli TikTok uygulamasını güvenlik endişeleri nedeniyle kaldırmaları talimatı verdi.

Birliğin yürütme organı olarak faaliyet gösteren AB Komisyonu, bu çerçevede, sabah saatlerinde bütün Komisyon çalışanlarına uygulamayı, işle ilgili herhangi bir uygulama yüklü olan kişisel veya kurumsal cihazlarından kaldırmaları talimatını verdi. 

Komisyon Sözcülüğü’nden yapılan açıklamada uygulamayı kaldırmak istemeyen personelin ise işle ilgili uygulamaları kişisel telefonlarından silebileceği bildirildi. 

Perşembe sabahı personele gönderilen e-postada, video paylaşım uygulamasının “en kısa zamanda” ve 15 Mart’tan önce kaldırması gerektiği ifade edilirken bu tarihten itibaren uygulamanın yüklü bulunduğu cihazların “kurumsal ortamla uyumsuz” olarak kabul edileceği kaydedildi.

Yakın zamanda diğer AB kurumları olan AB Konseyi ve Avrupa Parlamentosu’nun da benzer adımlar atması bekleniyor. Çinli teknoloji firmasına ait olan TikTok, bazı ülkelerde ulusal güvenlik endişesine yol açıyor.

ABD’de de resmi hizmet için kullanılan cihazlarda TikTok kullanımı yasaklanmıştı. TikTok’un CEO’su Shou Zi Chew ABD ulusal güvenliğine yönelik potansiyel riskler konusunda 23 Mart’ta ABD Kongresi önünde ilk kez ifade verecek.

AB genelinde, yaklaşık 125 milyon Avrupalı tarafından düzenli olarak kullanılan TikTok’a yönelik hükümet incelemeleri son aylarda arttı. Komisyon yetkilileri TikTok CEO’su Shou Zi Chew’i Brüksel’e yaptığı ilk ziyarette Avrupa yasalarına saygı göstermesi konusunda uyardı. 

Ancak, uygulamanın kullanımını askıya alması istenen Hollanda’daki kamu yetkilileri dışında, çoğu AB ülkesi ve Brüksel şimdiye kadar TikTok’un kullanımını yasaklamaktan çoğunlukla kaçınmıştı.

TikTok, geçen kasımda Çin’deki bazı çalışanlarının Avrupalı TikTok kullanıcı verilerine erişebildiğini kabul etmişti.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.