187’nci saatte kurtarılan 62 yaşındaki Hüseyin Berber: İdrar içerek hayatta kaldım

Kahramanmaraş depremlerine, Hatay’ın Antakya ilçesinde yaşadığı 15 katlı binanın zemin katındaki dairesinde yakalanan Hüseyin Berber enkazın altından 187 saat sonra kurtarıldı.  Berber, enkaz altında beklerken hayatta kalmak için idrarını içmek zorunda..

187’nci saatte kurtarılan 62 yaşındaki Hüseyin Berber: İdrar içerek hayatta kaldım
Son Güncelleme: Whatsapp

Kahramanmaraş depremlerine, Hatay’ın Antakya ilçesinde yaşadığı 15 katlı binanın zemin katındaki dairesinde yakalanan Hüseyin Berber enkazın altından 187 saat sonra kurtarıldı.  Berber, enkaz altında beklerken hayatta kalmak için idrarını içmek zorunda kalmış.

Depremin üzerinden yedi günün üzerinde bir zaman geçmesine rağmen Berber’in sağlıklı bir şekilde kurtarılması mucize olarak nitelendiriliyor. 

Doktorlar bir insanın su olmadan günlerce hayatta kalabileceğini söylüyor. Ama bunu belirleyen çok fazla değişken oluyor. Yıkım sırasında yaralanma olup olmadığı, dışardaki havanın sıcak ya da soğuk olması gibi. bu nedenle arama kurtarma ekipleri felaketin beşinci gününden sonra depremzedelerin canlı olarak kurtarılmasını mucize olarak değerlendiriyor. 

62 yaşındaki diyabet hastası Berber odadaki buzdolabı ve dolap sayesinde çöken duvarların altında ezilmekten kurtulmuş. Yine bu eşyaların oluşturduğu boşlukta oturabileceği bir koltuk ve soğuktan korunmak için sarılabileceği bir kilim bulmuş. 

Diyabet ilaçları da yanında olan Berber yakınındaki şişedeki su bitince hayatta kalmak için idrarını içmek zorunda kalmış.

Kurtarıldıktan sonra tedavi için Mersin Şehir Hastanesi’ne kaldırılan Berber evdeki diğer yakınlarının kurtulduğuna inandığını belirtti.

Enkazda sıkıştıktan sonra sesi kısılana kadar bağırmasına rağmen sesini duyuramamış.

Günler sonra enkazı kazan kişilerin sesini duyduğunu belirten Berber tavanın çatladığını görünce bağırmış. Bir süre sonra açılan delikten uzatılan eli tutmuş sonrasında açılan dar bir tünelden çıkmış.

Berberi tedavi eden doktorlar herhangi bir kırığı olmadığını ve psikolojik olarak da gayet sağlıklı olduğunu dile getirdi.

Kaynak : euronews

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.